k47.cz

twitter RSS
««« »»»

Usmívejte se, právě jste vrtění psi

10. 6. 2021 — k47

Představte si situaci, kdy někdo postne mem (technicky image macro) s malou bílou holčičkou, který říká něco o tom, že ona není zodpovědná za otrokářství o nic víc než je jiná malá japonská holčička za Pearl Harbour. Komentariát jásá. To je ono! Tohle konečně dává smysl! Zdravý rozum vítězí!

Ano, tvrzení je pravdivé. Problém je jenom v tom, že to nikdo netvrdí. Nikdo neříká, že dnešní lidé jsou zodpovědní na něco, co skončilo před ~150 lety. To ne, ale stále to má důsledky, stále to formuje společnost a někdo stále benefituje a někdo trpí. Když premisy nejsou pravdivé, nemůžeme učinit logický výrok implikací.

Tady je důležité poodhalit závoj a uvědomit si, proč bylo tohle makro vytvořeno. Jaké je jeho fungování? Je to jednoduché: vytváří nepřátele. Takové nepřátele, kteří ve své aroganci a nadutosti můžou tvrdit něco takhle očividně nesmyslného. Z toho plyne, že zcela jistě nemají v úctě logiku® a rozum™. Pokud je to tak, jdou proti základům Západní Civilizace©. Je to implicitní propaganda.

Nikdo, žádný organizovaný proud společnosti, kromě nepřátel, kteří neexistují v propagandistově hlavě, nic takového netvrdí. Funkcí je vykreslit opozici jako z principu iracionální, jako nelogickou bandu, která ničí zaběhnutý řád™ a náš způsob života®. Příjemci mají pocit, že sledují vlákno logiky a rozumu, ale ve skutečnosti šlápli do pasti konzervativní propagandy (a když jsou v tom očišťují otrokářství, protože proč ne). Ta vytváří nové obrazy nepřátel, definuje cizí, proti kterým se vystrašení lidé musí sjednotit, protože jde o hodnoty civilizované společnosti. A kdo jsou ti oni? V tomto případě jde o critical race theory jako chapadlo levice.

Začtěte se do tohohle článku, poskytuje pohled pod pokličku:

[…] they are being propagandized to that liberals cooked up a twisted vision of America, where all white people are told they are guilty of all racial crimes throughout American history […] being told that critical race theory is one tentacle in a wide-ranging Marxist plot to undermine the capitalist system

Cancel culture zmizela, náhradou se stala CRT – nové jméno pro kulturní marxismus, starého konzervativního bubáka, který už příliš vyčpěl, příliš nasákl konspiračním odórem a už zdálky je vidět, že trochu nahnědnul.

Před chvílí letěla cancel culture, ta už je nudná, musí se vyhrabat nový strašák.

Šílené, co? Lidé v naší malé zemičce se chytili do pasti Americké konzervativní propagandy. A víte co je ještě šílenější? Všechny tyhle ohyzdnosti se zpožděním pár let ve velkém dorazí i k nám, když krajním politickým hráčům dojde, že je můžou s pár obměnami použít pro vlastní účely.


Jinak není to zajímavé, že když někdo hlasitě prohlašuje, sleduje jen a pouze rozum®, logiku™ a hodnoty západní společnosti©, vždy dojde k závěrům, které podporují to, v co už předem věří? Někdy to skoro vypadá jako kdyby nechtěl nabýt poznání a objevit pravdu, ale jen potvrdit své názory nebo nevědomky sledoval cestičku, kterou pro něj někdo předem připravil a které vede přímo do nastražené pasti.


+1: Takhle vypadá další morální panika z pera americké sociálně konzervativní religious right. Vždy je za tím strach, že něco bude jinak a to je špatně. Proto jsou Altemeyerovy The Authoritarians tolik relevantní čtení.

+2: Jason Scott o morálních panikách.

+3: Critical Race Theory And 'Moral Panic'

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz