k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nachlazení a zinek

— k47

V roce 2020 jsem nebyl ani jednou nemocný. Protiepidemická opatření fungují. Byly tu určité jiné věci, ale žádná infekce respiračního systému. Horního, dolního nebo jakéhokoli jiného. Lidé jsou odporné inkubátory patogenů a čím víc (nebo chytřeji) se vyhýbáte kontaktu, tím menšímu riziku se vystavujete.

Na druhou stranu letos trvalo jen 18 dnů, než se to změnilo. Koronavirová obezřetnost polevila + zdá se, že lidé jinak vnímají riziko zevnitř a zvenčí. Vnitřní kruh, rodina, skupina přátel atd. je vždy považován za čistý, nepředstavuje zdroj rizika a proto s ním nakládají jinak, než s identickou situací, která pramení zvenčí. Když má blízký/známý neurčité symptomy, nejspíš to bude jenom pitomé nachlazení a není třeba se distancovat, potkáme se s ním, proč ne, potká rodiče, je to jenom nudle, to přejde, v podstatě udělají všechno nedbalého, jen když se to týká členů vnitřního kruhu. Pak když jsou všichni nemocní, doufejme že jen rhinovirem a ne koronavirem, víme jak to začalo, odkud se to vzalo, jaké kroky vedly k onemocnění všech a by stačilo udělat, aby si teď připadalo mizerně o něco méně lidí. Není to záhada, jenom zevnitř to nevnímáme tak hrozivě i když statistika je stejně nevybíravá jako při kontaktu zvenčí.

Ok, není to nic vážného, nemám v plánu umřít, tedy rozhodně ne nad pravděpodobnost 1:1500 za rok nebo kolik je v mojí věkové skupině.

Když jsem se začal cítit mizerně, začal jsem hledat útěchubibli wikipedii, konkrétně, co na symptomy nachlazení zabírá. Není to vitamín C ale zinek. Doplňky zinku v dávkách přesahujících 75 mg/den, které začnou do jednoho dne po prvních projevech nemoci můžou ukousnout jeden den z trvání symptomů nachlazení. Potlačí zánětlivou reakci a zpomalí zabydlování viru v respiračním epitelu. Když se budu cítit mizerně o jeden den méně, beru to.

Naproti tomu vitamín C nedělá nic, když ho do sebe člověk začne sypat až v den, kdy se ozve škrábání v krku a teplota. Nic. Nijak nepomůže. Na druhou stranu lidé, kteří ho berou pravidelně, mívají nachlazení o něco málo kratší a o něco málo lehčí. Pravidelně. S nachlazením je už pozdě a nezáleží jak moc babská daná rada je.

Doporučená denní dávka vitaminu C se pohybuje mezi 60 a 100 mg. Takové množství je v 200 gramech pomerančů, 400 gramech mandarinek nebo 2 kil jablek. V pomerančích to vyjde na ~8kč/den, v celaskonu míň než korunu.

Takže jo, zinek mě vykurýruje a když ne, tak v příkladu symetrie osudu skončím v zinkové rakvi.


+1: Tohle

píše k47, ascii@k47.cz