k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Něco pro cynické konsekvencionalisty

— k47

Pandemie mě naučila mnoho věcí. Jednou z nich je nikdy a za žádných okolností si nenechávat nekrytá záda. Nepřítel využije každou skulinku, aby překroutil sdělení ve svůj prospěch; nejedná v dobré víře, nechce se účastnit dialogu a poznat pravdu, jen hledá co nejlepší páčidlo, které může vrazit do slepého místa. Nepřátelé jsou v tomto případě antivaxxeři & přidružené sorta pomatenců. Odborník v rozhovoru řekne něco jako: vakcína po půl roce ztrácí účinnost. Nepřítel si to přeloží jako po půl roce jako kdyby se člověk neočkoval, nemá to žádný smysl, očkování je zcela zbytečné. Nekrytá záda, hluchá místa, skuliny. Nenechávat nic nepříteli znamená být přesný až pedantický – po půl roce klesne imunita proti infekci na asi 50%, ochrana před vážným průběhem a smrtí se stále pohybuje kolem 90%. Nepřítel se nechce dobrat pravdy, touží jen po surovém materiálu, kterým přiživí svůj přelud. Lži a demagogie patří do jeho repertoáru. Fanatik se s klidným svědomím dopustí vědomého podvodu, aby ospravedlnil vlastní fanatické přesvědčení.

Ale není to jen jednostranná partie, armádě fanatiků nemusíme vzdorovat pouze klidným & vyrovnaným recitováním faktů. Taktické myšlení nepřijde vniveč, tím víc pro kastu cynických konsekvencionalistů. Podívejte: V Německu vyšetřují plán antivaxxerů zavraždit saského premiéra. To jsou jejich nechráněná záda, onen cynik by se snažil spojit antivaxxery s násilím v povědomí veřejnosti, nejen hrozbám násilí proti politickým špičkám a veřejně exponovaným cílům, ale bezcílné činy extremistického křídla, kterými trpí běžní lidé a jejich blízcí, doktoři, sestry, zdravotníci. Když se podaří asociovat všechny antivaxery s excesy jejich nejvíce idiotického křídla, veřejné mínění může sklouznout a najednou nebude snadné se prohlásit za jednoho z nich a samolibě se promenádovat světem jako mučedník na půl úvazku. Když se všichni na anxivaxxery dívají skrz prsty (pro asociaci s násilím), najednou se musí plazit kanály, platí plnou cenu svého přesvědčení a pod tíhou ostrakizace se za chvíli zlomí. Když jim nic nehrozí, jsou řadoví antivaxxeři (ne extrémisté) plní řečí, připadají si jako disidenti, jako odbojáři, jako utlačovaní hrdinové. Stačí ale, když, jak se říká, začnou platit vlastní dluhy, okolí je začne apriori vnímat negativně, jako eventuální hrozbu pro svůj klid, jejich společenský okruh se smrskne a vychladne, a zápal většiny se rozpustí.

Tohle je ale přijatelná taktika jen pro cyniky, co věří v konsekvencionalismus — záleží jen na výsledku, metody budiž zatraceny. Pro ně nejde o nijak těžký argument. Čím méně odpíračů očkování, tím v lepší pozici jsme, abychom jednou pro vždy nechali covid v odpadním koši historie a zachránili životy padnoucí vniveč nemocem, kterým můžeme triviálně předcházet.


+1: A aby se to neztratilo, hrozby pocházejí ze strany extrémní pravice. Jako obvykle se ukazuje, že jedna strana politického spektra má mnohem blíže k antivaxxersví, konspiracím, popírání vědy, násilí & potlačování demokracie.

píše k47, ascii@k47.cz