hypertweeter 5.0
Nikdy mě nepřestane fascinovat, jak strašlivě nevhodný nástroj pro jinou komunikaci než tu tristně povrchní, twitter vlastně je. Je to šokující. Proto používám vlastní twitterový klient hypertweeter, který teď dostal pár dalších vylepšení.
Člověk chce sdělit něco víc než trivialitu, ale nejde to. Uživatelé musí vyvinout vlastní postupy mimo systém, jak umělá omezení obejít. Hrstka jich dostane oficiální posvěcení (zkracovač odkazů, obrázky, RT, @odkazy a #tagy), ostatní fungují jako záplata na naleštěné kapotě.
Jeden příklad za všechny: screenshoty textu. Jsou všude. Použité často, když uživatel chce citovat něco delšího než jeden prťavý odstaveček. Systém, který by bral hlubší konverzace a výměnu informací vážně, by tohle zvládal líp, přece jenom je to jenom text, ctrl-c, ctrl-v, přidat odkaz a hotovo. Není to těžké. Není to komplikované. V ideálním případě by aplikace ověřila, že citace skutečně pochází z přilepené url, nebo ještě lépe, najde odkud pochází a odkaz na zdroj přidá automaticky. Ale to by bylo moc rozumné. Přece jenom soc-nety tu nejsou kvůli našim potřebám.
Navíc v textu na obrázku se nedá hledat. Tohle se může změnit, ale pokud mě smysly neklamou, zatím to nejde. Takže když si mlhavě vybavujete, že jste něco viděli před měsícem a chtěli byste to najít, máte smůlu. Tohle není knihovna, tohle je koryto plné virálního kokainu. Nejste tu, abyste se vzdělávali, jste tu, abyste dostali další dávku dopaminu a klikali na reklamy.
Skoro by dávalo smysl, kdyby rozumný klient automaticky prohnal každý obrázek OCRkem. Dokonce existuje slušný free software OCR program tesseract. Zbývá jen, aby to někdo spojit dohromady. Někdo, kdo dělá vlastního twitter klienta. Něco jako hypertweeter…
Ne, ne, ne. Ne tak rychle. Je to v plánu, to ano, ale až pro další verzi, ne pro tuhle. Do té jen přibyly novinky, které směřují zhruba tím směrem.
Změny jsou tyto:
- Hledání v lokální timeline přes ?parametr v adresním řádku (buď klíčové slovo
nebo @uživatel). Co hledáte, přidáte za url, třeba takhle:
https://localhost:8889/home?klíčové slovo
nebohttps://localhost:8889/home?@kaja48
. Spartánské, ale funguje to. Tohle hledá v posledních 4000 zprávách, které hypertweeter stáhnul a neposílá dotazy po síti. Jde o čistě lokální záležitost. - Nekonečný plaintextový archiv. Na disk se do souboru
tw.timeline.plain
ukládá každý tweet, kterého se hypertweeter dotkne. Takže když člověk chce hledat daleko v minulosti, může grepnout tenhle soubor a tam bude všechno.Limit 4000 zpráv pro tajmlajnu je nastaven z důvodu kompromisu. Jde o to, že pro ukládání na a čtení z disku používá standardní javovskou serializaci, která je tragicky pomalá, jako jednotky megabajtů za vteřinu pomalá. Proto jsem nastavil limit přehnaně nízko, aby nehrozilo, že se to bude loudat. Na druhou stranu do plaintextového archivu se jenom přidávají nové tweety a jeho velikost nepředstavuje problém.
- Plně statický index.html. Pokaždé, když hypertweeter provede aktualizaci, vygeneruje statickou verzi indexu, protože proč ne. Takhle může program třeba běžet na jiném stroji a vystavovat jen statické soubory. Nebo něco na ten způsob. Šlo jen o maličkou změnu.
- A nakonec se hypertweeter dá stáhnout jako tlustý jar, speciálně pro ty, kdo nechtějí stahovat Scalu, jen aby to rozběhli. Přesto konfigurace stále probíhá přes Scala skript. To se nikdy nezmění. Popsat filtrační logiku jako program je jeden z prvotních stěžejních impulzů, které to celé nastartovaly.
Ještě připadám seznam současných funkcí jako malou návnadu.
- shlukování vláken
- označit vše jako přečtené
- programovatelná filtrace
- eliminace viditelných metrik a notifikací
- klient aktualizuje vlastním tempem
- skromné na mediální obsah (obrázky po přejetí kurzorem, gify a videa jen jako odkazy)
- url nevedou přes t.co zkracovač, ořeže utm_* a fbclid, neposílá referrery
- nekonečný lokální archiv, lokální obrázky, lokální hledání
- statický index.html
- čte RSS, Atom, HTML5
- RSS export
- export/purge