k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Homeopatie & další podvody

— k47

Proč se obracíme zády k zázrakům, kterých jsme dosáhli? Proč věříme nesmyslům a povídačkám? Proč se odvracíme od ověřené medicíny a chodíme za šamany, herbalisty, homeopaty a dalšími podvodníky?

cukr, hlavní a jediná přísada homeopatik

Hele, podívejte, jsem připravený se zřeknout všech výdobytků civilizace & žít o samotě v lesích. Má to jen dvě výjimky: splachovací záchod a moderní medicína. Podle mých měřítek čára oddělující barbarství od civilizace protíná rok 1850. V té době a přilehlých letech jsme poznali, co je původcem nemocí a medicína jako obor zařadila vyšší rychlost. Přestalo to být hádání a věštění a spekulace a držení se starých špatných nápadů, ale stal se z toho vědecký obor. Najednou jsme dokázali nemoci nejen léčit, ale jím i předcházet, objevovali jsme funkční léky a vakcíny, srazili jsme kojeneckou úmrtnost z běžného úkazu na ojedinělou tragédii. Toho se nikdy nechci vzdát.

Stejné přesvědčení ale nesdílejí všichni. Vypadá to, že zanevřeli na pokrok v medicíně i když nechtějí žít jako divocí lidé v lesích.

Je mi celkem jedno, když se člověk rozhodne sám za sebe ignorovat vše, co jsme ověřili, že funguje, & vydá se vlastní cestou za tím, co je přírodní a co mu připadá, že musí fungovat. Nejsem z toho extra nadšený, ale jak říkal Johnny Truant v House of Leaves: „It may be the wrong decision, but fuck it, it's mine.“ Když ale někdo dělá tato rozhodnutí za jiného člověka, třeba takového v pozici závislosti, který nemá možnost porozumět problému, protože je mu jednociferný počet roků, dělá se mi z toho mdlo.

Když někdo nevěří očkování, je to jedna věc, když nedá očkovat své děti — proboha proč? Třeba taková klíšťová encefalitida: nedá se léčit, ale dá se proti ní očkovat, vakcína je 96-99% efektivní, tři dávky a 90% lidí si udrží protilátky víc jak 10 let. Na druhou stranu jde o encefalitidu a cefalus znamená hlava. Jde o zánět mozku a co jsem se díval, mozek potřebujeme aspoň občas. Kromě běžných dvou fází, které jsou nejdřív otravné jako chřipka a pak (pro 20-30% nakažených) pár týdnů otravné jako infekce nervové soustavy (prudké bolesti hlavy, vysoké horečky, dezorientace, poruchy koordinace, ztuhnutí šíje), si z toho nemocný může odnést trvalé následky: obrnu jedné ruky, chronické bolesti hlavy, poruchu schopnosti soustředění, sníženou výkonnost, depresi. Kvalita života utrpí. Smrtnost 0.5 – 2% pro ty, kteří přejdou do druhé fáze.

Nezní to příliš vesele, co? Deprese je stará známá, ta mě teď už nerozhodí, ale chronické bolesti hlavy, soustředění, výkon. Docela rád & aktivně používám obsah svého cefalu a tohle by mě zabilo. Metaforicky a pak doslova. Navíc ochrnutí ruky… jednou jsem nějak špatně spal a probudil jsem se s rukou, která byla seriozně mrtvá. To nejhorší odeznělo v klasickém závalu mravenčení, ale potom jsem ji celý den nemohl zvednout nad úroveň ramene. Šlo jen o jeden den, ale i tak jsem z toho nebyl moc šťastný. A teď to samé napořád? Raději ne. Kdyby tomu tak jen šlo předejít… a ono jde, tři cesty do lékárny, tři návštěvy doktora a tuhle jednu eventualitu můžeme vyškrtnout ze seznamu podvědomých strachů.

Očkování funguje. Důkazem je sousední Rakousko. U nás je proti klíšťové encefalitidě (TBEV) očkováno ±29% lidí, v Rakousích téměř všichni, víc než 80%. U nás máme 500-1000 případů infekce TBEV ročně, u sousedů jen 40-150 při podobné velikosti populace.

V průměru je 2.5% klíšťat infikovaných virem encefalitidy (záleží na lokalitě) a tak pokaždé, když vytahujete přisátého pavoukovce, házíte pomyslnou kostkou. Má 40 stran a jedna z nich je velice ošklivá. Náhodě nezáleží, kdo to bude. Někdo se musí stát statistikou. Můžu to být já, můžete to být vy.

Statistika mě pěkně přivádí k dalšímu tématu: homeopatikům, statisticky ověřenými, že nefungují víc než jiné placebo. Co jiného taky čekat od cukrových tablet? Když někdo řekne, že homeopatika bere nebo že jimi dávkuje potomka a co víc, že jim smrtelně věří, víte, že jste v bezvýchodné situaci. Nemá smysl říkat, že je trouba, který naletěl a vyplázne kilo za 4 gramy cukrových granulí bez stop čehokoli účinného. Frontální útok na hodnoty člověka, kterých se drží, nikoho nepřesvědčí. Klid, jediná cesta je zformulovat plán letmého popostrkávání směrem k ověřené medicíně od placebo efektu s vysokou marží.

V jenom místě, kudy jezdím na kole, na jedné straně silnice je nemocnice a vedle ní lékárna, na druhé straně silnice stojí takzvaná „bylinná lékárna“. To považuju za ohromně cynický tah. Efektivní, ale hraničící s parazitismem. Jestli člověk chce něco, co pěkně voní, budou tam asi mít velký výběr, ale propagovat herbální alchymii jako legitimní lékárnu a naprat ji hned naproti nemocnici je hyenismus. Alternativní nebo tradiční medicína neexistuje. To, co se z nich ověřilo, se stalo medicínou bez přívlastků.

Ok, zpátky k homeopatii. Ta má údajně fungovat na principu, že podobné léčí podobné. Vezmou seriózně potentní jed, rituálně ředí vodou dokud směs neobsahuje ani molekulu původní látky, magickou vodu kápnou na kousek cukru, voda se vypaří a sladkou hrudku prodávají s marží z níž se mlží brýle.

Homeopatikum neobsahuje nic z původní látky, dokonce ani z vody, která ji rozpouštěla, neexistuje mechanismus, kterým by mohlo dojít k nějakému účinku a kdyby existoval, přepsalo by to pravidla chemie a fyziky. Kdyby homeopaté měli pravdu, dostali by několik nobelových cen, za zcela zásadní objevy, které nám unikaly. Žádnou cenu nedostanou. Náležitě konstruované double blind studie potvrzují, že jediným efektem je placebo efekt.

Jedna z ingrediencí homeopatik je například jedovatec kořenující (anglicky poison ivy). Ten obsahuje látku, která už v malém množství na pokožce způsobuje svědění a tvorbu těžko se hojících puchýřů. Když poškozuje kůži, její groteskní naředění v poměru 1:1000000000000000000 až 1:1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 z nějakého důvodu musí kůži hojit. A čím víc naředěné, tím silnější. Z nějakého důvodu. Nefunguje to a ani neexistuje mechanismus, jakým by to fungovat mohlo.

Homeopaté mají připravenou odpověď: Mezi každým ředěním směsí zatřesou nebo ji párkrát praští o kus dřeva a to nějakým způsobem donutí vodu, aby si zapamatovala původní látku. Opět čistá fikce bez opory ve známých fyzikálních zákonech.

Navíc, když se podíváte do informace na krabici homeopatik nebo na web jejich výrobce, objevíte legie varovných signálů, že jde o pavědu a podvod.

⨂ Jednosložkový homeopatický léčivý přípravek v centezimálním ředění, vyrobený dle francouzského Lékopisu a užívaný dle informací v Maleria Medica.

Myslí asi Materia Medica Pura, dvě stě let starou kolekci homeopatických spekulací. (Materia Medica je staré označení pro kompendium farmakologie.) Tohle je příklad klasického apelu na přírodu a zároveň apelu na staré znalosti. Je to přírodní + jde o prastaré moudro předávané z generaci na generaci, tak to musí fungovat. Homeopatii nastartoval tenhle chlápek koncem 18. století jako alternativu k tehdejší medicíně, která stála za hovno, nebyla založená na důkazech a systematických studiích efektivity a prala do lidí, co bylo zrovna po ruce. Arsen, rtuť, proč ne? To přece nikoho nezabije. Aha, zabilo. Sakra. Nedělat nic (tedy věnovat se homeopatii), nesnažit se aktivně zabít pacienta a nechat ho se uzdravit vlastními prostředky v takové situaci mohlo být efektivnější. Dnes je situace docela jiná, léky nejsou nahodilé kolekce chemikálií, ale testované a ověřené látky, u nichž dobře známe jejich hlavní účinky i vedlejší účinky. Víme co čekat.

⨂ Součástí speciálního výrobního know-how je patentovaný postup trojité impregnace granulí, automatizovaná dynamizace a vlastní výroba neutrálních nosičů – granulí a globulí.

Zajímavé, proč se vychloubají zrovna výrobou pilulek? To je ta nejnudnější část celého procesu. Mimochodem dynamizace je nóbl označení pro magický rituál třesení nebo bouchání o kus prkna, který donutí vodu si „pamatovat“. Dynamizace zní rafinovaně, moderně, hi-tech, jako proces ve skutečné továrně na léky. Tají skutečnou pomatenost rituálu před nezasvěcenými.

⨂ Homeopatické léky se užívají dle dlouhodobých poznatků o jejich účinku, sepsaných v odborné literatuře. K předání zkušeností o možnostech jejich použití jsou dále pořádány odborné semináře.

Proč je třeba vyzvednout zrovna tohle? Člověk by čekal, že je to samozřejmé. Takhle to zní jako zoufalé volání „My jsme skutečná věda. Máme i odborné semináře a publikace.“ To nic neznamená, publikovat se dá kde co.

⨂ medicína musí směřovat k přístupu zaměřenému na jednotlivce, díky individualizované péči.

Tohle je důležitý střípek přitažlivosti alternativních metod. Když člověk má pocit, že se mu skutečně věnují a plně se zaměřují na jeho problémy, zahřeje ho to u srdce. Tohle udělá placebo ještě efektivnější. Naproti tomu v nemagické medicíně může dostat fungující lék na jeho nemoc a tím interakce hasne. Tady máte, berte jednu pilulku v ráno, jednu večer, přestaňte pít, jezte míň tučného jídla a přijďte se ukázat za dva měsíce. Není se o čem bavit, protože víme, že ta věc je účinná. Pacient z toho nemusí mít dobrý pocit, nemusí mu připadat, že se o něj doktor doopravdy stará.

⨂ integrativní medicína, komplementární medicína

Homeopatikové jsou dostatečně chytří, respektive nechtějí být žalováni, aby tvrdili, že jejich magický cukr něco vyléčí. Ne. Vždy tvrdí, že je to doplněk ke „klasickým“ lékům a pomáhá pacientovi snášet vedlejší okolnosti, aby se cítil lépe. Vždy to stočí na psychickou pohodu, což je hlavní účinek placebo. Připadám si lépe. Nádor se nezmenšuje, ale cítím se, že ano. Proto nikdy nemůžou říct, že magický cukr vyléčí cokoli vážného, vždy je to doplněk nebo to pomáhá hojit triviality, které na 99% přejdou samy.

Integrativní a komplementární medicína jsou hezky znějící jména pro kombinaci léků, které fungují s pseudovědeckými lektvary, které nic nedělají.

⨂ Například pro léčbu angíny bakteriálního původu předepíše lékař homeopat antibiotika, která léčí zánět, ale jako doplňkovou léčbu i homeopatické léčivé přípravky, které uleví zejména od bolesti.

Tady to máte: léky na nemoc, homeopatika pro placebo efekt.

⨂ Co kdybychom konečně začali pohlížet na všechna odvětví medicíny jako na navzájem doplňující se? Nebylo by to pro naše zdraví lepší?

Ta, která fungují s těmi, která nefungují. Vezmu si ibuprofen a pak si pomažu kolena kravskými lejny. Moderní lék s tradičním postupem, přesně jak říkáte. A netvrďte mi, že to nefunguje. Když vám kolena smrdí od hoven rychle zapomenete na bolesti hlavy.

⨂ Ať už jde o homeopatii, alternativní postupy nebo konvenční medicínu, ve společnosti █████ věříme výhodám každé z nich a jsme toho názoru, že by se měly raději vzájemně doplňovat, než spolu soupeřit.

Další propaganda. Apelují na to, že homeopatie je účinná metoda, jen je z nějakého temného důvodu potlačovaná a když ji vezmeme na milost, budeme na tom lépe. Vzali jsme ji na milost, otestovali a ukázalo se, že nefunguje lépe než placebo. Jednotlivé metody léčby spolu nesoupeří, jsou testovány a ty, které nefungují, skončí v propadlišti dějin po boku bizarních kuriozit jako byly teorie miasmatu, teorie čtyř tělesných šťáv a pouštění žilou.

⨂ Homeopatie se zrodila z výzkumu a stále zastává zcela plnohodnotné místo ve vědě.

První část je historické nepravda. Místo ve vědě zastává, ano, například v tomto duchu: „The question whether homeopathic intervention differs from placebo awaits decisive answer.“ A to jde o slova British Homeopathic Association. Když sami homeopaté říkají, že nemají důkazy, jestli se jejich magický cukr liší od běžného placeba, rozdíl asi nebude příliš velký, co?

⨂ Ve společnosti █████ zastáváme čistě vědecký přístup.

Jsme skutečná forma medicíny, ne šamani prodávající cukr. Přestaňte si z nás dělat srandu.

⨂ Zvolit si homeopatii, znamená zvolit si šetrnou léčbu.

Tak šetrnou, že nedělá nic.

⨂ Jednosložkový homeopatický přípravek stimuluje obranné mechanismy organismu specificky, podle konkrétních příznaků onemocnění.

To zní skoro jako princip očkování, ale není. Cukr stimuluje maximálně tak chuťové buňky.

⨂ Homeopatické léky nemají žádné známé vedlejší účinky a nevykazují chemickou toxicitu. Stejně tak neexistuje problém kontraindikace nebo interakce s jinými léky či přípravky.

Protože jde o cukr.

⨂ Další výhodou je i skutečnost, že granule mají příjemnou chuť

To proto, že je to cukr.

⨂ Stejný monokomponentní homeopatický léčivý přípravek může být použit (podle příznaků) při léčbě různých onemocnění. Uvádění indikace na etiketě proto není odůvodněné.

Jo, je to jenom cukr, funguje stejně nehledě na okolnosti, ať už člověk trpí zánětem středního ucha nebo akutním nedostatkem sladkostí.

⨂ obsah léčivých látek: (nic)

Žádné účinné látky, jen cukr.

⨂ Obsahuje sacharózu a monohydrát laktózy. (je to jenom cukr)

Oprava, obsahuje dokonce dva různé druhy cukru.

⨂ Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací.

Nemá léčebné indikace, protože je to jen cukr.

⨂ Používejte podle rady odborníka na homeopatii.

Odborník radí nakoupit víc magického cukru.

⨂ Jestliže příznaky přetrvávají, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Jinými slovy, pokud placebo efekt nestačí, obraťte se na skutečnou medicínu.

Homeopatie je nejen pseudo-věda, ale hlavně podvod, drahý a potenciálně nebezpečný, když se někdo rozhodne vynechat ověřené léky a nahradit je šarlatánstvím.

Korunu všemu nasazuje wikipedie, známá svou nudnou neutralitou, v první větě hesla homeopatie píše „Homeopathy or homoeopathy is a pseudoscientific system of alternative medicine.“ Nakonec jsem nemusel psát tuhle montrozitu, stačil jen odkaz na wikipedii.


Chcete vlastní homeopatika, která fungují úplně stejně a nestojí skoro nic? To víte že jo, chceme je všichni. Vezměte kostku cukru, nařežte ji na maličké kostičky a obarvěte potravinářským barvivem, fialová je nejlepší, vypadá jako ibuprofen, a voilà, máte placebo levné homeopatikum, které léčí všechno, hlavně tedy chuť na sladké.

píše k47, ascii@k47.cz