k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Bypass

— k47

Mám jeden starý blesk. Pár let nazpátek jsem ho koupil za prakticky nula peněz z bazaru. Nissin Di466, kdyby se někdo ptal. Nebyla to špatná koupě, to ne, jen malou vadou na kráse bylo, že nefunguje spouštění z horké boty. Asi proto byl tak levný. Optický slave jede bez problémů, plnil roli druhé jednotky do týmu a všechno bylo v naprostém pořádku.

Ale nedalo mi to. Blesky jsou ve své podstatě velice jednoduchá zařízení, aspoň co se spouštění týká. Dole na horké botě mají dva kontakty, když dojde k jejich zkratování, blesk bleskne. Tyhle dva kontakty na mojí jednotce z důvodů neznámých nezažehly světlo, jejich signál kdesi uvízl. Nicméně roky studia elektrotechniky (čti: snaha opravovat věci často vedoucí k jejich finální destrukci) mě naučily, že by mělo stačit uvnitř najít kontakt, který blesk spustí a spojení z horké boty na něj přesměrovat. Byl by takový malý elektrický bypass.

Vzal jsem tedy sadu šroubováků, multimetr a začal stopovat kontakty, nechával se šokovat elektrickými ranami z nabitého kondenzátoru, pak se ho snažil vybít prťavým odporem, který promptně explodoval, a najednou řešení: tlačítko pilot – po stisknutí blesk bleskne – to byl cíl. Jedna noha spínače je připojená na uzemnění, logicky, druhá se ztrácela ve spleti tištěných spojů. Zase jsem sledoval stopu, přitom se opět nechával šokovat (po chvíli se vám to začne líbit), dráha vedla přes flatflex kabel na jiné PCB a tam přímo k noze AVR mikrokontroléru.

SW103 je spínač, který přesměruju
spojení mezi GND a středovým pinem spouští blesk

Letmý pohled do dokumentace mě naplnil pocitem bezpečí, že odtamtud nepovede víc než bezpečných pár voltů. Ono je totiž jedna věc, když se se blesk dá spustit, a druhá, docela jiná věc, když se dá spustit, ale přes piny na horké noze jde 300V přímo z vnitřního kondenzátoru a blesk se jednou rozsvítí, ale foťák definitivně zhasne. Odtamtud jsem napájel kontakt na centrální pin na horké botě, blesk složil (přeskakuju dlouhou etudu plnou dramatu a zrad; tahle věc představuje netriviální prostorové puzzle), nasadil na foťák, zaťal zuby, ať se nic neuvaří a pak… pak to blesklo a všechno bylo v pořádku. Happy end a teď mám dva rozumně fungující blesky.

bypass hotový

+1: Teď, když se zpětně dívám na obrázky, vypadá to, že tam měli zenerovu diodu jako regulátor napětí z horké boty. Ale už jsem to dal dohromady, snad se nic nestane.

píše k47, ascii@k47.cz