k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Ale proč?

— k47

Stálí čtenáři téhle končiny internetu, jistě tuší, že mám rád dobrou konspirační teorii. Preferuju hlavně ty praštěné jako fantazírování Davida Ickea, že ještěří mimozemšťané schopní měnit tvar tajně vládnou světu, a ne ty jak židé vládnou světu. Druhá mívá nepříjemný dovětek „a proto musíme udělat…“, zbytek věty je pak německy a zní z pódia.

Online konspirační teoretici fantazírují o gigantických ale dokonale utajených plánech skutečných vládců světa, ale nikdy nepodají vysvětlení, proč by to někdo dělal? Proč by někdo vynakládal gigantické prostředky a úsilí, aby… aby… ok třeba tohle: planeta Země je placatá a NASA (spolu s leteckými společnostmi a astronomy a výrobci glóbusů) to tají, protože? Kdo ví. Když existuje gigantický plán, který nemá smysl, je zábavné a zajímavé (ve smyslu klinické psychiatrie) sledovat myšlenkové pochody, které jsou nezbytné k ospravedlnění nesmyslu.

Reálné konspirace naopak mají snadné vysvětlení. Většinou jde o peníze. A většinou se o tom aspoň trochu ví, jen hranice mezi utajením a veřejnou znalostí je rozmazaná.

Fosilní společnosti už mnoho dekád ví o efektech zplodin na lidské zdraví, přesto se vytrvale snažily se odklonit vinu, odvést pozornost, rozšířit nejistotu, nahlodat argumenty vědeckých studií, aby nebyli regulováni. „First they know, then they scheme, then they deny and then they delay.“ Stalo se to u klimatické katastrofy, opakuje se to u prachových částic, stejně jako předtím tabákový průmysl popíral účinky kouření. Šlo o €€€, nebyla to velká konspirace a ani ne perfektní – pár výzkumníků v žoldu zabijáckých firem a lobbistická skupina, která by činila stejně nehledě okolnosti.

Jeden hoax/konspirační teorii/paranoidní pomatení posledních dní: Vakcína proti Covid už zabila polovinu všech Izraelců. Všechno je perfektně utajené a bude dokud nezemřou doktoři podílející se na genocidě vlastního lidu a nevezmou si s sebou tohle obrovské tajemství do hrobu. Dobrý co. Jednak proč? a druhak jak?.

U moci scéně chybí genocidní demagog s malým knírkem nebo jeho vodku pijící kamarád s obrovským knírem, kteří by dělali vlny tímto směrem, aby se strach zakládal aspoň na něčem, ale nic. Najednou genocida, protože proč ne? Ale hlavně jak by bylo možné zabít 4.5 milionu lidí a zároveň to utajit tak dobře, že to dokáže odhalit jen whistleblower a skladník Franta Palačinka z Horní Dolní? Tolik lidí by muselo držet krok, nepromluvit ani slovo, nehledě na to, že by si někdo musel všimnout. Třeba ze satelitních snímků. Bavíme se tu o aspoň 200000 tunách organické hmoty. Masové hroby nebo kouř se spaloven by byl vidět z kosmu. Nebo google mobility report. Nebo známí z jiných zemí. Nebo cestující do Izraele. Ti musejí být součástí konspirace! Teď už to dává smysl. Aby konspiro-teorie držela pohromadě, musí na sebe nabalovat další a další činitele a instituce, dokud nedosáhne stadia Unifikované Konspirační Teorie, která zahrnuje všechny organizace, společnosti, vlády i jedince, kteří stojí v cestě Occamově břitvě.

Naproti tomu, když někdo vydá pár podvodných studií, několik tiskových zpráv, přidá nějaký ten astroturfing a zafinancuje pár užitečných idiotů, aby v mediálním prostoru šířili ideu, že fosilní paliva nijak neškodí lidem a klimatu prospívají, to je jakoby nic.

Pravda, některé bláznivé teorie jsou vysvětlovány touhou po penězích nebo moci. Covid je neškodný nebo uměle vytvořený a roušky, PCR testy nebo vakcíny jsou jen byznys. Problém spočívá v tom kolik lidí by se na mystifikaci muselo podílet a nevyzradit ani slovo, aby to drželo pohromadě. Utajení musí být absolutní. Výrobci testů, farmaceutické firmy, testovací laboratoře, odběrová místa, výzkumníci, univerzity, všichni. Stačí jedna prasklina a hráz se prolomí.

V konspiračním světě je to vidět všude: Free energy proponenti tvrdí, že Tesla objevil zdroj nekonečné energie, ale znalost byla energetickými giganty potlačena, aby mohli prodávat uhlí a ropu. Stačí aby jeden člověk prolomil mlčení, rozjel to a bude oslavován jako spasitel lidstva. Nebo třeba že anti-gravitace existuje, ale je utajena. Zase, proč tajit něco tak neskonale užitečného, Boeing a Airbus by za to utrhali ruce. Na Měsíci a/nebo na Marsu se nacházejí mimozemské kolonie, Země je placatá nebo dutá, Měsíc je dutý, Měsíc je mimozemská loď, Měsíc je hologram, nikdy jsme nebyli na měsíci, kosmické lety jsou nemožné a NASA to tají, aby si mohla nárokovat svůj rozpočet 22 miliard dolarů. Nebo farmaceutické firmy prý tají efektivitu alternativní medicíny i když by dávalo větší smysl, pokud to funguje, začít to lisovat do tabletek a balit do krabic s vlastním logem, což se neděje, protože alternativní v tomto případě znamená neúčinná.

Vždy je ta tím nějaký grandiózní plán a oni nechtějí, abyste věděli. Ale pomatenci vědí a řeknou vám co, jen nikdy nevysvětlí proč.


+1: Conspiracy: Theory and Practice

píše k47, ascii@k47.cz