k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Takhle to začalo

— k47

Teď se to zdá skoro nereálné, ale první zprávou (na iRozhlasu) o koronaviru bylo kraťoučké sdělení z 2. ledna, že V Číně se šíří neznámý virus. Na internetu kolují obavy, že jde o SARS. Někde tamhle na druhé straně světa se něco stalo, moc o tom nevíme, ale asi to nebude nic důležitého. SARS jsme přece zvládli, teď máme větší potíže.

Další zpráva přišla až 11. ledna: Neznámá forma zápalu plic má v Číně první oběť. Sedm nakažených je v kritickém stavu. O něco horší, ale pořád jde o problémy něde za horizontem na druhé straně světa.

Na několik dnů opět zavládlo ticho, přerušené až 21. ledna: Nový typ koronaviru je přenosný z člověka na člověka. České ministerstvo nabádá turisty k opatrnosti. Stavidla se začala otevírat naplno a toho dne se koronavirus stal zahraničním tématem číslo jedna. O měsíc později se stal hlavní a jedinou zprávou i v Čechách. Od konce ledna je to pořád, jen a pouze koronavirus, stále jede a intenzita s jakou na nás doléhá, sílí. Výjimku představovalo jen několik dnů, kdy se růst zpomalil v Číně a virus se ještě nestihl naplno uchytit ve zbytku světa. Tehdy to vypadalo, že bude po všem. Pak se ale ohně rozhořely v Íránu a Itálii.

Pamatujete, co se dělo před tím? Brexit a protesty v Hongkongu? V Íránu se to pnulo a Austrálie byla v plamenech? Teď se to zdá jakoby z jiného světa….

píše k47, ascii@k47.cz