k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

X220 umřel

12. 8. 2020 — k47

Na jízdních kolech je super jedna věc: Standardy a kompatibilita. Všichni výrobci víceméně souhlasí jak dlouhý má být článek řetězu & jednotlivé komponenty od různých firem se většinou dají svobodně mixovat. Nedoporučuje se to, pravda, ale to je marketingový žargon pro „kupujte jen naše produkty, jinak budeme muset jíst krysy“. Stále se dají koupit středy se závitem, osmirychlostní kazety, šestadvacítková kola, pláště a duše. Bicykl, na kterém jezdíte od devadesátých let, bude jezdit i další dekády.

To se nedá říct o výpočetní technice. Ta zastará, rozbije se, upgrade nemožný, oprava nereálná, jediná cesta vede do popelnice.

Výjimku možná představují thinkpady & především historické řady X220/X230 kolem kterých vyrostla oddaná komunita. Na těhle modelech prý můžete vyházet všechen uzavřený kód a provozovat je libre stylem. Proto je linuxová komunita přijala s otevřenou náručí. Taky mám tenhle stroj. Na svou obhajobu musím říct, že to bylo jen náhodou. Potřeboval jsem laptop, značka levně & někdo někde doporučil repas thinkpad a bylo to. Nejsou nejrychlejší, ale pokrok v jednovláknové rychlosti procesorů se de facto zastavil. Nepředstavuje velký problém, že má najezděno přes 8 let.

To všechno se mi zatraceně hodí, protože konektor napájecího kabelu ztratil kontakty. Už nějakou dobu je ztrácel, musel jsem s kabelem virblovat & uvést ho do polohy vodorovně s magnetickými siločárami země, ale vždy směrem od pozice Jupiteru nebo něco na ten způsob. Teď už se vykloktal úplně. Ale kvůli té podivné komunitě podivných lidí, kteří mají rádi černé krabice s červenou tečkou, se nový konektor dá bez problémů sehnat & vymění se bez pájení nebo zaprodání duše autorizovaného servisu jako v případě tamté firmy. Pár jich ještě leží někde v Číně a za dva až tři týdny je tu mám jako na koni.

Dva až tři týdny, říkáte? To je přesně o dva až tři týdny víc, než by se mi líbilo. Jak můžu situaci vyřešit hned? Nijak. Jak ji můžu vyřešit, když budu ignorovat zdravý rozum, pravidla bezpečnosti a několik přikázání bible a/nebo koránu? Něco by se určitě dalo vymyslet v teritoriu „riziko požáru“. V podstatě stačí přivést 20 voltů do jedné díry nebo 11.7V do jiné. Stačí tam vrazit dva kusy drátu a je vystaráno. Zkusil jsem to a bylo vystaráno. Když říkám vystaráno, myslím jiskry. Konektor byl už tak rozbitý, že ani přímý kontakt na kontaktní plochy nedělal nic. Jiskry byly jen nesouvisející vedlejší účinek perkusních přesvědčovacích prostředků. Tak dva až tři týdny.

Teď musím sedět u počítače na židli jako buran, nemůžu strávit 80% dne v posteli.

píše k47, ascii@k47.cz