k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Wikipedické faktoidy #5

— k47

Dneska ještě zůstanu na wikipedii, protože se mi tu nahromadilo pár marginálně zajímavých faktoidů.

První na seznamu je Armstrongův limit – výška nad hladinou moře, kde je tlak tak malý, že se voda vaří při tělesné teplotě. Na Zemi se nachází 18-19 km vysoko. Když se nad ním vyskytne někdo jen v negližé, začnou se mu vařit tělesné tekutiny na kůži, jazyku, očích a v plicích, záhy ztratí vědomí, za chvíli zemře a celkově se nemá moc dobře.

Fascinuje mě na tom jak maličký je prostor, kde může existovat lidský život. Na povrchu Země přežijeme, to jo, ale pod hladinou oceánů se udusíme a 18 kilometrů nad nimi se začnou nám vařit slzy v očích a záhy se udusíme. A to je všechno. Povrch planety ±pár kilometrů vzhůru a dál nic. Ostatní planety, nic, nekonečná kosmická prázdnota, nic, kromě tenké slupky kolem naší hroudy je to všude zóna rychlé smrti.

A to jde o velice štědrou definici. Armstrongova čára popisuje jen kritickou teplotu varu, lidský život nemůže existovat mnohem níž. Extra kyslík je zapotřebí ve výškách nad 4.5 kilometru. V horolezeckém žargonu se jako zóna smrti označují výšky typicky nad 8 kilometrů, kde tlak kyslíku není dostatečný, aby člověka udržel delší dobu při životě. Dle moudrosti wikipedie lidé přežili 2 roky blízko 6 kilometrů nad mořem, ale to vypadá jako situace blízko absolutního limitu, co náš organismus trvale snese.

Vertikální výšku obyvatelného prostoru ujdete svižným krokem za hodinu, někdo tak daleko dojíždí každý den na kole a nepřijde mu to jako moc, ale jde o rozměr naší oázy života a za ní není nic.

Dál jen telegraficky:

píše k47, ascii@k47.cz