k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Užiteční idioti

1. 6. 2020 — k47

Užiteční idioti se najdou všude, ale na internetu mají ráj. Jenom tam se můžou promenádovat všem na očích, diskutovat o X, zatímco nevědomky podporují Y. Jedině na síti můžete narazit na kliku mladých komunistů ze Spojených Států, kteří, aniž by to si to plně uvědomovali, pracují jako propagandistické rameno čínského režimu.

Ve skutečnosti čínský režim nic netajil, to je jen západní propaganda, říkal jeden z nich. Nemá pravdu, ale to nemůže stát v cestě jejich propagandě.

Nejjednodušší způsob jak rozehnat kritiku čínského režimu je prohlásit, že nejde o nic jiného než o proti-čínský rasismus. Nezáleží, jestli si někdo dává pozor, aby kritiku důsledně směřoval na politiku vládnoucího režimu a explicitně z ní vyjmul populus; je to rasismus & hotovo. Kritika není možná.

Jejich communiqué mělo jasné sdělení: Všechno co udělal západ bylo katastrofální, ale všechno, co podnikla rudá Čína, bylo (už z principu) perfektní. Ok, odezva mnoha států světa měla k dokonalosti daleko a reakce Číny byla, když už nic jiného, efektivní. Můžeme zkoumat a hodnotit jednotlivé postupy, na tom není nic zlého; ostatně to budou epidemiologové dělat následujících pár let.

Když jsem se ale ponořil do traktátu odkazovaného přisluhovači kom-režimu (odkaz neuvedu, nechci se stát dalším užitečným idiotem), ten začal do očí bijícím whataboutismem: Nakládání s Li Wen-Liangem není nic v porovnání s tím, jak USA zachází s Chealsea Manning. Ale no tak, aspoň se trochu snažte předstírat a hned v prvním odstavci nesklouzávejte k taktice sovětského svazu pro odklonění legitimní kritiky směřující ze Západu. Není to dobrá strategie a hodně říká o intelektuální upřímnosti pisatele.

Úděl idealistických komunistů je paradoxní. Vidí nominálně komunistický stát a proto začnou reflexivně bránit jeho činy. Jen jaksi ignorují, že jde o autoritářský režim, kde ani nezbylo příliš komunismu a zůstala jen železná ruka Strany. Nepodporují princip, ale pouhou nálepku.

Jsou dvě možnosti: Buď to dělají vědomě a pak jsou autoritáři nebo nevědomky a jsou jen užiteční idioti autoritářů. Ani jedna možnost není ideální a v každém případě pomáhají politické hře čínského režimu, který v rychle se měnící situaci globální pandemie získává kladné geopolitické body. Snaží se sám sebe vykreslit jako spasitele planety, tím ukázat, že demokracie nefunguje a legitimizovat tak represivní systém vlády jedné strany.

Tak jako tak tihle užiteční idioti velebí Čínu, vědomě ignorují všechna porušování lidských práv (občanští novináři se stále pohřešují) a omlouvají kriminální stránky režimu. Není to „chceme komunismus“ — nějaké nové uspořádání, které se poučí z chyb a zločinů posledních sto let —, ale „chceme čínský režim, protože má komunistickou nálepku.“

Ale taky to může být jen banda autoritářských leninistů toho nejhoršího kalibru.

píše k47, ascii@k47.cz