k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

twitter navigátor

— k47

Apokryfní příběh říká, že Linus Torvalds, hlavní hlavoun Linuxu, si jednou řekl, že do kernelu nepřispěje ani řádku kódu, dokud nevytvoří lepší nástroj pro správu zdrojáků než ten, který používali dřív. Slib splnil a stvořil git, který teď spravuje kód velké většiny softwarových projektů a ve světě open source je zcela dominantní.

V podobném duchu jsem si řekl, že se nepodívám na twitter dokud nenapíšu lepší klient pro prohlížení tohoto soc-netu. Na twitteru mě toho tolik štve. Tolik drobností & detailů i zásadních rozhodnutí, které nejsou pro užitek uživatelů, ale pro maximalizaci engejžmentu a podobné parazitické manévry.

A tak jsem otevřel VIM & začal.

Twitter API je ohavná zrůdnost, s níž civilizovaní lidé přicházejí do kontaktu jen v nejnutnějších případech, často jen v otázkách života a smrti. Aby ho mohl člověk použít, musí zaregistrovat aplikaci a k tomu se musí ověřit telefonním číslem, proskočit několik zapálených obručí & nic z toho se mi nechce dělat. Naštěstí existuje ttytter – free software klient v konzoli. A protože je jeho zdroják volně dostupný, můžeme si vypůjčit jeho aplikační klíče. Tak aspoň tak.

Na rozdíl od finského chovatele tučňáků se mi nepodařilo dosáhnout cíle, ale aspoň jsem se dostal k verzi číslo jedna, která umožňuje soc-net pohodlně a bez vyrušování číst. Stále chybí funkce, po kterých jsem prahl. Na ně přijde čas později. Verze číslo jedna slouží jako kanárek v uhelném dole. Otevřela terén plný otázek, jež je třeba prozkoumat. Hlavní z nich je kontext. Krátká zpráva bez souvislostí vyvržená do moře dalších krátkých zpráv, pochopitelně nedává smysl. Klient funguje a už v protoplazmické fázi je příjemnější než ten oficiální.

Verze číslo dvě, pokud někdy vznikne, se musí popasovat s následujícími funkcemi:

Jednotící téma je jasné: Twitter je v podstatě jen okrajově užitečná záležitost, kanál šumu, který informační hodnotou žalostně zaostává za RSS. Je ho třeba zkrotit a zefektivnit jeho navigaci, aby byl aspoň trochu užitečný. Všechny výše vyjmenované funkce slouží k tomu, abych na něm strávil co nejméně času. Maximalizují užitek a minimalizují engejdžment. To je ultimátní cíl projektu.

píše k47, ascii@k47.cz