k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Špatná statistika

— k47

Hej, dneska jsem chtěl psát o pochybných statistikách vycucaných z prstů, ale nic z toho nebude. Odrazovým můstkem měl být tenhle článek, který tvrdil, že odstranění pár kB javascriptu vede ke gigantickým redukcím CO2 emisí, ale jeho autor mezitím stihl odstranit největší excesy (původní verze archivována) & tak teď nemám co kritizovat.

Autor původně pro náročnost CO2 na přenesený gigabajt mobilních dat (pevné přípojky jsou efektivnější) citoval tento finský paper a to navíc velice specifickým stylem. I když byl publikován předloni, nejspíš stylem CTRL-F v něm našel číslo 2.9 kWh/GB, to ho nadchlo tolik, že začal nadšeně zpívat ódy na to, jak jeho relativně malá změna na webu vede k ušetřeným tunám emisí CO2. Nedivím se mu, taky bych začal vytrubovat do světa, jak jsem super & levou zadní zachraňuju planetu (a nepochybuju, že hodně čísel, které tady rozhazuju, je mimo). Problém je jen v tom, že tohle číslo odpovídá stavu z roku 2010, paper byl publikován předloni a pro budoucnost 2020 předpovídá náročnost kolem 0.1 kWh/GB – 30× méně. Tohle všechno z webu zmizelo a teď nemám materiál pro sáhodlouhé závěry,

Když nemůžu kritizovat cizí, nezbývá než se zahledět do sebe. Úvodní stránka k47čky má právě teď následující váhy: 42KB HTML, 98KB obrázků, 1KB javascriptu a 2KB CSS. Celkem to činí 143KB. Na hypotetické mobilní 4G síti s energetickými nároky 0.1 kW/GB a průměrnými emisemi Evropy 296g CO2/kWh (2016) jedna návštěva znamená produkci 0.0042 gramu CO2. To je asi jako dva komáři.

Takže pokud chcete zabránit globálnímu klimatickému kataklizmatu, za žádnou cenu nepřestávejte chodit na k47čku, to nic nezmění.

píše k47, ascii@k47.cz