k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Šok

— k47

Jedno z populárních filmových klišé říká, že když se žena setká s něčím strašlivým, například objeví mrtvolu, začne nekontrolovatelně křičet. Nejsem si ale úplně jistý jestli to tak probíhá i v reálném světě. Připadá mi, že prvotní reakcí bude častěji tichý šok a nejistota co dělat dál.

Dokumentu Tiger King se jeden ze dvou manželů tygřího krále zastřelil přímo před manažerem volební kampaně. (Ani jeden z manželů nebyl gay a tygří král Joe Exotic kandidoval na guvernéra Oklahomy, celé to bylo šílené a popravdě jedno sebezabití nedopatřením v tom chaosu zapadlo.) V osudové chvíli bezpečnostní kamera mířila na manažera kampaně a zaznamenala jeho reakci. Tou byl strnulý šok. Věděl, co se stalo, ale nechtěl tomu uvěřit.

Malé letadlo spadlo do ulic brazilského města. Na záznamu je vidět jedna žena. Reaguje zdrženlivě, opatrně.

Před několika dny Bejrútským přístavem otřásla obrovská exploze a od té doby se na soc-netech objevují klipy okamžiku zkázy, jako mrtvá těla vyplavovaná oceánem na roztrhaná pobřeží. Milion kamer zachytil tolik úhlů okamžiku zkázy, z tolika různých pohledů. Výbuch všechny záznamy proťal a spojil. Je na nich absolutně pozoruhodné sledovat reakce lidí. Někteří sledují doutnající chřtán, jiní jsou daleko od epicentra, ale ne dost daleko. Novinářka byla zasažena během video-rozhovoru. Muž a žena na druhé straně kamery reagují s tichým nevěřícím šokem, konsternováni výjevem, který postrádá smysl, jako kdyby neměl spojení s realitou, nemohl ho mít.

Takže tak.

Na druhou stranu jsem slyšel nadkritické množství žen vyjeknout a zakřičet, když spatřily myš nebo hada (+jednoho muže reagovat podobně, když přišel ho kontaktu s pavoukem).

Tak nevím.

píše k47, ascii@k47.cz