k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Simutrans v roce 1800

6. 12. 2020 — k47

Rád bych dneska napsal něco hodnotného, něco cenného, něco, co změní životy lidí k nepoznání, něco, co udělá svět lepší, ale Simutrans. Od doby, co jsem se k němu vrátil v podstatě pořád běží na počítači, neustále, v pozadí, jako nějaký clicker, který se hraje sám, jen občas do něj alt-tabnu, abych se podíval, jestli zastávky nejsou přetížené, jestli není potřeba postavit novou linku, jestli se neobjevil nový řetězec průmyslu, který je třeba obsloužit, abych se pak zase vrátil do normálního světa z pixelované reality simulátoru infrastruktury.

Zrovna se píše 1805 a pořád se toho moc neděje. Stále po silnicích jezdí drožky, volské povozy a po kanálech plachetnice. Podle historie reálného světa má průmyslová revoluce nabírat obrátky, ale v simutrans stále žádné vlaky, žádný rapidně expandující průmysl.

V souvislosti s tímhle jsem se díval na historii lidské mobility a vypadá to, že ve velkém poskočila až s kolejemi. Do té doby nic moc. Vlak během viktoriánské éry popostrčil svět drasticky ke své současné podobě a ke všemu, co nám připadá tak základní a samozřejmé, že jen představa, že existoval čas před tím, je bizarní a cizí. To dál nahrává pocitu, že moderní doba začala kolem roku 1850.

ConnectionsThe Day the Universe Changed si pamatuju, že plavební kanály hrály velkou roli během průmyslové revoluce v Británii. Začaly se otevírat v polovině 18. století pro transport produktů průmyslové výroby. Simutrans tento historický aspekt nezohledňuje (aspoň ne pak64, jiné jsem za ty roky nezkusil), takže mi nezbývá nic jiného než zaplnit každou ulici povozy, přidávat doplňkové linky do přetížených úseků a kde ani ty nestíhají stavět kanály, po nichž se plaví plachetnice a čekat až z depa vyjede první parní lokomotiva.


Dodatek: Přišel rok 1835 a vyjely první vlaky!

píše k47, ascii@k47.cz