Simulace evoluce
Kolik buněk je potřeba k výměně žárovky? Jedna a sedm set milionů let evoluce.
Evoluce je naprosto fascinující. Neorganizovaným procesem, který se dá shrnout jako „co funguje, zůstane“, může vzniknout něco komplikovaného, precizního, co skoro vypadá jako cíleně navržené pro daný účel. Ale není. Žádný stvořitel v tom nemá prsty. Jen nekonečný řetězec mutací a neúprosná gilotina přirozeného výběru. Co funguje, přežije. (Dan Dennett k tomu má co dodat. Tuto podivnou inverzi použije jako klíč k pochopení vědomí.)
Evoluce pracuje všude, kde probíhají tři základní děje: replikace, mutace a selekce, a to i včetně umělého prostředí a simulovaných mini-kosmů.
Tohle všechno píšu proto, že jsem nedávno narazil na videa simulací evoluce a přirozeného výběru, kdy náhodné mutace spojené s výsekem méně zdatných jedinců dokáží sami od sebe přijít na zajímavá a překvapivě efektivní řešení určitých problémů.
- Evoluce chodících a skákajících mini-stvoření: #1 #2 #3 #4 #5. Tenhle člověk má na svém video kanále mnoho dalších videí na podobné téma. Pokud nutně potřebujete zabít jeden nebo dva večery, vstupte.
- Evoluce fungujících hodin z nahodilých součástek
- Evoluce autíček schopných zdolat hrbolatou dráhu
- IRL ukázka vzniku rezistence bakterií na antibiotika
Poslední příklad je extra strašák, protože názorně ukazuje nebezpečí nadužívání antibiotik. Stačilo aby byly patogeny vystaveny velké koncentraci antibiotik, to vytvořilo evoluční tlak získat rezistenci (odolný mutant se může množit v prostředích, kde má méně konkurence), kterou eventuálně získal.