k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Jeden s covidem, druhý na covid

(aktualizováno 1. 11.) — k47

Šmucler tweetnul prezentaci, která opírající se o několik pochybných berliček tvrdila, že jen minimum lidí umírá „na“ covid a většina „s“ ním. Zmínil jsem se o tom nedávno & to mě dovedlo do samotného konspiračního epicentra, o kterém tu budu víc psát později, protože musím. Bláznovství v konspiračních kruzích je příliš fanscinující.

Nicméně, tuhle teorii můžeme podrobit malému testu za pomoci fórových statistik.

Teze je taková: Nikdo neumírá „na“, všichni „s“.

Vysvětlivky oficiálních čísel tuhle interpretaci úplně neodmítají.

Celkový počet úmrtí osob s onemocněním COVID‑19 zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‑19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí […]

Dobře. To by bylo. Dle statistik na webu ČSÚ, každý den v Republice zemře něco málo přes 300 lidí. Na začátku a konci roku je to trochu víc, uprostřed o něco méně, ale zhruba 300 z nás naskočí na skůtr přes řeku Styx.

Pokud covid nezpůsobí žádnou smrt, tohle číslo se nijak nezvýšilo (to nevíme, data mají mnoho týdnů zpoždění, ale budeme to předpokládat) a všichni zemřelí s pozitivním testem, kterých je teď 150 170 za den, představují část nešťastné třístovky.

Pokud není žádný vztah mezi oběma jevy, jsou zcela nezávislé a koncentrace covidu není větší mezi starými než zbytkem populace. To pak znamená, že abychom z 300 lidí dostali 150 170 pozitivních, muselo by být nakaženo 50% 57% populace. Pokud jsou covid a příčiny úmrtí na sobě nezávislé, jinak to ani není možné.

Takže když nikdo neumírá „na“ covid a 50% 57% lidí je už nakažených, měli bychom se blížit k mezi „přirozené“ kolektivní imunity a tempo dalšího šíření by mělo začít rapidně klesat.

Jak to ale pak vysvětlí raketový nárůst nebožtíků s pozitivním testem, za dva týdny z 50/den na 150/den 170/den. Počet infikovaných vyskočil z 15% na 50% 57% za 14 dnů? 250000 nových případů denně?

Navíc to znamená, že aspoň 50% 57% provedených testů by mělo vyjít pozitivně (nejspíš víc, protože jsou cílené na symptomatické). Podle dat ministerstva zdravotnictví je to ale „jen“ 33%.

Nevypadá to tak, co? Nevypadá to, že všichni umírají „s“ covidem, který je jen neškodná viróza. Vypadá to, že Šmucler a všichni ti, co chtějí zrušit všechna opatření a předstírat, že se nic neděje, mluví prdelí.


Za zmínku ještě stojí druhá fronta, která tvrdí, že ano, lidé na to umírají, ale je to jen pár procent a ti jsou stejně staří a nemocní a ty můžeme obětovat, protože všechen ten humbuk mě osobně obtěžuje a omezuje a rád bych zase chodil do hospody a nemusel nosit roušku. Ostatní můžou umřít, to je přiměřená cena pro moje pohodlí, vždy to bude stejně někdo jiný. Všechno tohle rozhodování, že je přijatelné, aby to staří odnesli, je barbarské. Kdo potřebuje posledních deset let života, žejo? Nebývá to víc než sobectví zabalené do chatrných pokusů vypadat jako zásaditý postoj nebo princip.

Stanovisko o malých obětem, které si můžeme dovolit, ale potřebuje k životu narativ, že to skoro nic není, že reakce, ať už jakákoli, je vždy přehnaná, že jen málo neumírá „na“, ale „s“. Náš super-zubař právě tohle přiživuje, a tak je to buď idiot nebo užitečný idiot.


+1: Anatomie selhání. Jak se Česko dostalo od desítek případů denně k deseti tisícům? Pořád stejné: Babiš říká, že to máme na háku, ale zpávy z terénu a/nebo vývoj situace ukazují, že jsme to na háku nikdy neměli a takhle to jede od února.

+2: Počet zemřelých byl už v říjnu nejvyšší za patnáct let

+3: Dejte pokoj s idioty. Jak mluvit o covidu

píše k47, ascii@k47.cz