k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Úzká řídítka

19. 10. 2020 — k47

Když jsem na kole minul dívku, která vážila 40 kilo i s postelí na top-end plně odpruženém horském kole s ultra širokými řídítky, bylo už zdálky cítit, že k sobě něco nepasuje. Jmenovitě nástroj speciálně optimalizovaný pro velice náročný terén a situace, která se onomu terénu ani vzdáleně nepodobala.

Nestává se to zas tak často, ale vždy mě zahřeje na duši, když potkám někoho na kole s úzkými rovnými řídítky, však to znáte: Stroj neurčité provenience ve stylu horských kol pozdních devadesátých let, které jsou dnes překřtěny na gravel bike. Asi to bude projekce, ale vždy to budí představu, že ten člověk ví, co chce – nezajímá ho absurdní terén a nejezdí jen a pouze po hladkém asfaltu, a tak má něco mezi. Šestadvacítky kola jsou jen bonus pro kořeny, kteří odmítají jít s dobou.

Tipuju, že většinu lidí nezajímá MTB nebo silniční cyklistika jako taková, nejvíce ocení něco v duchu XC a ideálem by bylo trekové kolo (nebo ještě lépe elektrokolo) – něco nepříliš exotického a nepříliš specializovaného. V prioritách obyčejného jezdce bude figurovat levnénení třeba servisovat. Odhaduju, že nejvíc kolektivních kilometrů a člověkohodin jízdy proběhlo v prostředí, které nevyžaduje plné-tlumiče nebo zakroucená řídítka, ale to můžou být jen moje předsudky.

Nebo elektrokola, pochopitelně. Stále populárnější a jsou vidět úplně všude. Tento trend schvaluju & chápu ho, i když s největší pravděpodobností na žádné v nejbližší dekádě neusednu.

Podle zákona může motor pomáhat maximálně 250 watty výkonu a pouze do rychlosti 25 km/h. To nemusí vypadat jako moc, ale zdání klame. Když budu brát, že kombo jezdce+kolo váží 100 kg, tak jen výkon motoru plnou rychlostí 25 km/h vyjede svah 3.7%, 10 km/h svah 9.1% a 5 km/s svah 18%. Osmnáct procent je zcela absurdní stoupání. Teď si do toho přidejte vlastní nohy a do kopce musíte doslova letět. To musí být sranda. Elektrokola dávají smysl, ať se na ně člověk dívá jako na užitkové nástroje nebo na prostředky zábavy.


+1: Dělba přepravní práce obyvatel českých městech

+2: Prý to v zimě na kole nejde…

píše k47, ascii@k47.cz