k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Retuš

6. 8. 2020 — k47

Darktable má velice dobrý nástroj pro retušování. Rozhodně je lepší než ten předchozí. Stačí dvě kliknutí: přenes texturu odsud sem a software už zařídí, aby transplantované pixely barevně seděly. Perfektně se hodí pro odstraňování teček, které zanechala špína na čočkách a/nebo senzoru. Ty začnou vyskakovat, když sklo stáhnete na f/8 nebo níž. Extra pak vynikají na makro-fotkách. Podívejte se na některou z posledních, s největší pravděpodobností jsem z ní vyretušoval pár tuctů fleků, ale nástroj je tak dobrý, že to jde stěží poznat na první, druhý nebo třetí pohled.

Retušování je možno využít i opačně – ne maskovat špínu a fleky, ale snadno implantovat objekt do scény, který tam nepatří nebo ho aspoň posunout do dramatičtější polohy. Tak vznikla fotka nahoře. Ležel jsem na balkoně, hluboké přemýšlení, skoro spánek, od horizontu prdlal kluzák, za chvíli pak letadlo. Nepodařilo se mi je zachytit takhle, zatracená euklidovská geometrie, byli trochu rozhození. Ale stačily dvě kliknutí v Darktable a vypadá to, jako kdyby letěli stejným směrem. Pěkné.

A když už jsem u toho, musím se k něčemu přiznat. Stejně jsem upravoval fotku bruslařky na rybníce. Šoupnul jsem mini-plavce vlevo dole blíž k bruslařce, protože jinak bych ho musel oříznout a zrovna tenhle vypadal nejlíp.

Teď to víte & já můžu v klidu spát.

píše k47, ascii@k47.cz