k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Přeskakuje ti řetěz

— k47

Když jsem nedávno píchnul, hned jsem zajel do cykloshopu koupit novou sadu na lepení duší a taky nový řetěz. Ten současný vypadal poněkud smutně. Nebyl to jen subjektivní pocit, protože po porovnání s tím novým se ukázalo jak moc je vytahaný. Skoro o jeden článek delší. To by se nemělo. Doporučuje se měnit když je protáhlý o půl procenta nebo tak nějak. Půl procenta představuje něco přes půl článku na řetězu, který jich má 110.

Vyměnil jsem ho a doufal, že všechno bude fajn. Chvíli mi doufání vydrželo. Chvíli. Po rozvlněném asfaltu to jelo krásně. Plánoval jsem provést celkem malou smyčku se stoupáním dvě stě metrů. V poslední době mě baví jezdit krátce, ale pořádně do kopce.

Tak jedu, terén už naznačuje zvedání, když v tom řetěz začal divně cvakat. Ok, snad to půjde. Krajina se vzedmula jako nakloněná kra, první předvoj stoupání a řetěz přeskakoval. Nebudu se přece vracet, zpátky to nebude o moc kratší. Tak jsem jel dál. Do kopce.

Samozřejmě ty převody, ve kterých nejvíc zabírám – vepředu prostřední převodník a vzadu na pastorku pátý a šestý – byly ohlodané, ožužlané a vytahané. Zbytek vypadal ±spokojeně. Maličký převodník vpředu nezažil téměř žádnou akci s výjimkou jednoho konkrétního stoupání, které má ±10%, a ten největší je nejspíš dost velký, aby tlaky rozložil a absorboval. Nejspíš nejvíc makám na prostředním a pak na 5 a 6 (z celkových osmi) vzadu.

Takže jsem se plazil do kopce na divné převody, výslovně zakázané v bibli. Něco jako 1-7 nebo 3-2, zcela chyběl rozumný střed. Cítil jsem jak zkroucený řetěz sténá a naříká. Ale nebylo to překvapivě tak zlé. 48-30 dává převodový poměr 1.6, což je docela OK pro nějaké to menší rozvláčné stoupání. Přesto ne ideální, když je třeba přehodit vpředu i vzadu na úplně opačné strany.

Teď budu muset vyměnit kazetu a aspoň prostřední převodník. Ale kazeta je úplně zaseklá a potřebuju jeden konkrétní klíč pro rozmontování celého mechanismu, abych to mohl vymlátit. Problém je v tom, že musím něco koupit, abych opravil kolo, ale zároveň to kolo potřebuju, abych pro to dojel. Připomíná to tu hádanku, jak máte kozu, vlka a zelí a musíte je všechny dostat přes řeku. Jen místo loďky je v ní jedno kolo a místo různých organismů, které se touží navzájem požrat, bicykl uvést do provozuschopného stavu, když se ukáže, že na pokračování servisního zásahu budou třeba extra nástroje nebo díly.

A tohle trápení, protože jsem nečistil řetěz. Pamatuju si, jak jsem ho měřil, délka byla v normě a od té doby dostal očistu jen hadrem a konkorem. Pak to šlo jako po másle a teď musím všechno vyměnit nebo to špatně skončí.

Čistěte si řetězy. Trvá to jen chvíli a vyplatí se to. Mě se osvědčila krabicová metoda pucování. Do plastové krabičky nalijte odmašťovač řetězů, zavřete, pořádně protřepejte. Černý hnus slijte do lahve, špína si za pár dnů sedne a zbytek můžete použít příště. Opakujte, dokud se to zdá být nutné nebo řetěz neprodukuje žádný černý hnus. Nechte uschnout, aplikujte olej a máte vystaráno na dalších pár stovek kilometrů.

píše k47, ascii@k47.cz