k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

O dvacet let pozdě, pingback a fediverse

10. 10. 2020 — k47

Tenhle web si nikdy nezakládal na aktuálnosti. Dělat věci včas není pro mě, přesto zpoždění 20 let může být už příliš dlouho.

Abych to vysvětlil: Do asciiblogu a tak i do k47čky přibyla podpora pro pingbackwebmention. První jmenovaný patří mezi prastaré protokoly prehistorických dnů webu a má na krku skoro 20 let. Po světě běhají dospělí, kteří nebyli naživu, když se rodila specifikace pingbacku. První protoplazmická verze myšlenky dle všeho přišla na svět 7. 7. 2002. Webmention zastávající stejnou roli je mnohem novější.

Jde o bizarní krok, tyhle staré vykopávky (a blogování jako takové) v podstatě nikoho nezajímají. Jde o malý krůček směrem do RSS světa, o němž jsem tu nedávno napsal až příliš moc slov. spíš symbolický než reálný. Ale co, uvidí se… Výsledkem může být nic nebo spam. Pokud to nikdo na druhé straně drátu, kdo by linkoval tuhle končinu, nepoužije, nevadí. Navíc stále chybí část implementace pingbacku, která by kontrolovala, že ten, kdo tvrdí, že sem odkazuje, sem skutečně odkazuje. Přidám ji, jak bude třeba. Teď zatím mám pingbacky a webmentiony přesměrované do RSS, takže se o každém šustnutí dozvím a když to začne šustit, nastane čas jednat (viz první odstavec).

Celé je to součástí větší snahy plout s proudem sociálního webu – hnutí, které se snaží vybudovat alternativy uzavřených zahrad majoritních soc-netů, založené na veřejných protokolech, decentralizaci a federaci. Sociální síť už dávno máme v podobě otevřeného webu, jen ji tak nevyužíváme.

Prozkoumávám Fediverse a ActivityPub, konečně, chtělo by se dodat, po letech kritiky uzavřených soc-netů, a musím říct, že jde o zajímavou bestii. Je to mnohem mnohem víc než jen další twitter klon. ActivityPub představuje pomyslné žíly otevřených a kooperujících služeb. Můžu si založit účet na kterékoli instanci a komunikovat s kýmkoli jiným na jakékoli jiné instanci. Tam nemusí běžet stejný software, ale nemusí se ani shodovat forma služby – na jedné instanci běží mikroblog à la twitter, na jiné PeerTube video server, přesto spolu můžou komunikovat a vyměňovat si zprávy. To vede k mírnému WFT faktoru, kdy to pro naše mozky vychované hegemony ze silicon valley nedává intuitivní smysl. Jak spolu můžou komunikovat? Jde o výměnu zpráv. ActivityPub a přilehlé protokoly definují, jak si spolu dvě strany vyměňují zprávy a jaké kategorie zpráv existují, ale neříkají přesně, co vlastně znamenají a jak mají být interpretovány. Možná nijak.

V tom spočívá jeden ne přímo problém, ale spíš vlastnost ActivityPubu – jde o amorfní protokol, který můžeme přizpůsobit svým potřebám. Zároveň ale chceme být schopni komunikovat s ostatním světem ve stylu každý s každým a bůh ví co na druhé straně běží za software. Všichni proto dělají více méně to, co dělá Mastodon.

To na jednu stranu znamená degradaci na nejnižší společný jmenovatel, ale na druhou aspoň určitou formu shody. Navíc protože jde o obecnou specifikaci, která nechává spoustu bílých míst, člověk musí sledovat vývoj současné praxis. Naivně jsem si myslel, že stačí přečíst specifikaci AP, abych věděl, jak komunikovat s AP servery. Chyba lávky. Člověk musí minimálně znát webfinger pro mapování @uživatelských.jmen@server.com na url a použití veřejných klíčů. Bez nich s vámi nebude mluvit Mastodon a proto jsou nutností. Jde tak o meta-specifikaci, z níž se spontánně vyvíjí skutečně reálně používaná norma, trochu jako se HTML rodilo ze SGML.

To by pro dnešek asi stačilo, Zakončím to jedním postřehem. I když můžu mít účet kdekoli, dobrý výběr instance, na které se zabydlím, hraje svou roli. Instance se typicky věnuje konkrétnímu tématu nebo zájmu, třeba fosstodon.org je určený pro free software pozitivní lid. Můžu se tak vždy přepnout do local tajmlajny a hrne se na mě proud zpráv, které jsou ±relevantní k tématu. Je to docela jiný pocit, být v určité komunitě a ne soc-netu který je vším pro všechny.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz