k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Strategie pro pandemie

— k47

Jeden malý life-hack: Až koronavirus vypukne ve velkém i u nás, ideální je onemocnět mezi prvními. Těžké případy potřebují intenzivní péči a plicní ventilaci a logicky, když tu bude třeba 20000 případů, možná se na všechny nemusí dostat. Ale když jste vychytralý pacient číslo jedna, máte všechnu zdravotní péči jen pro sebe a pak, když lékařský systém kolabuje pod náporem nemocných, jste buď mrtví nebo jste se uzdravili, imunitní systém je připraven & tělo vám přetéká protilátkami zacílenými na 2019-nCoV. Podle aktuálních statistik je počet úmrtí stejný jako počet uzdravených, takže to nemůže být horší než 50/50 (aktuální odhady úmrtnosti kolísají kolem 2%, ale nejspíš bude ještě menší).

Nicméně, komentariát na soc-netech si je zcela a neochvějně jistý, že Čína lže a uvádí drasticky zkreslená čísla o počtech nakažených a mrtvých. Musí. Jsou to komunisti a komunsti vždycky lžou.

#černobílá

Nepropadám iluzi, že si rudá Čína extra zakládá na pravdě a jejich vztah k realitě není primárně propagandistický, ale nemáme v rukách jasné důkazy. Nevíme jistě a přijde mi nevhodné spřádat konspirační teorie. Vysvětlení může být prosté a to, že například jejich nemocnice nestíhají. Nestíhají léčit, nestíhají testovat, nestíhají vyhodnocovat a proto jsou čísla zkreslená a nekompletní. Je to jedna z možností a nebudu tvrdit, že to je tak nebo tak. Jen nevím. Navíc (jak jsem se dozvěděl) Čína nemá veřejné zdravotnictví a mnoho lidí nemusí (zase spekulace) dojít k doktorovi, protože na to nemají potřebný obolus a tak se nedostanou do statistik.

Názory, že to musí být giganticky, katastroficky horší než oficiální prameny uvádějí, se na soc-netech opírá o pocity. Někdo něco natočí. Někdo další video přepošle, neuvede kontext. Někdo další usoudí, že to musí mít něco společného s koronavirem a zasadí to do Wu-chanu. Všechna ta videa, kde funebráci v atombordelech vynášejí mrtvolu v pytli, to je těžký materiál a taky jsem jich pár viděl. Vypadá to strašně dramaticky, ale zemřelý nemusí mít nic společného s koronavirem. Zase, v Číně zemře každý den asi 30000 lidí a v karanténních městech, kde jim zdravotnictví ucpala nenadálá kalamita a nestíhají, pro některé z nich přijdou záchranáři v atombordelech pozdě a ven vynesou pytel. Pro komentariát to zdálky vypadá jako další oběť koronaviru a další důkaz, že 362 mrtvých není víc než sprostá lež. Neříkám, že to je tak nebo tak, ale dovedu si představit přijatelná alternativní vysvětlení.

Celkově je těžké najít sílu panikařit. Na světě zemře ±0.8% lidí ročně (61.6 milionu), u nás 1.5% (160000) a nějaká pandemie nepůsobí zase tak katastroficky. Já vím, já vím, ty přirozené případy mají z větší částí odslouženo, pandemie zabíjí i ty, jejichž čas nenadešel. Na osobní úrovni – můžete to odnést vy nebo někdo koho milujete – to působí strašidelně, ale statisticky se nemůžu zbavit dojmu, že i ta nejčernější varianta bude zároveň tragédie a zároveň nuda-nuda. Hoď si kostkou a odjeď do zapadajícího slunce…

+1: The New Coronavirus Is a Truly Modern Epidemic

píše k47, ascii@k47.cz