k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Tenhle koronavirus ti nikdo neuvěří

4. 5. 2020 — k47

V průběhu let jsem tu opakovaně vychvaloval film Contagion. Miloval jsem jeho neutuchající optimismus, že dokážeme i obrovskou krizi překonat kooperací. Když nám pak lhostejnost kosmu nadělila skutečnou pandemii, bral jsem ho jako světlo naděje: Všechno bude v pohodě, máme za zády obrovskou sílu mezinárodní kooperace. Ale realita často bývá podivnější než fikce. Některé aspekty naší kolektivní reakce byly poměrně – jak to říct? – zajímavé.

Teď nemám na mysli málo známá fakta o infekčních chorobách nebo třeba to, že i když pandemie běží nějakou dobu naplno, přesto spoustu věcí neznáme: Jak moc je infekční? Jaké je R0? Jaká je skutečná smrtnost? Kolik případů projde bez povšimnutí? Jak velkou roli hrají asymptotičtí přenašeči? Jak dlouho před propuknutím symptomů je člověk nakažlivý? Jaké jsou všechny symptomy? Má choroba dlouhodobé následky? Vybuduje si člověk imunitu? Na jak dlouho? Na všechno máme odhady a modely, které se postupně zpřesňují, ale ani po měsících nevíme naprosto přesně. Teprve nedávno se objevily zprávy, že Covid vyvolává krevní sraženiny v mladých lidech, CDC přidala pět nových symptomů a skutečná čísla odhalí až kombinace sérologických studií a celkový nárůst počtů zemřelých. Jak dlouho a jak velké zůstávají intervaly nejistoty, bylo aspoň pro mě překvapivé.

O tom teď nechci mluvit. Chci mluvit o všem ostatním. Autor scénáře Contagionu v jednom rozhovoru řekl:

I would have never imagined that the movie needed a “bad guy” beyond the virus itself. […] If you were writing it now, you would have to take into account the blunders of a dishonest president and the political party that supports him. But any good studio executive would have probably told us that such a character was unbelievable and made the script more of a dark comedy than a thriller.

Kdyby scénář napsal podle letošních událostí, v dobách, kdy spojení „Trump prezidentem“ bylo jen simpsonovský vtip, by to všichni měli za Strangelovovskou temnou komedii.

Vezměte si třeba všeobecně nekoordinovanou a opožděnou reakce nepřipravených států, která byla na denním pořádku skoro všude jen s několika málo výjimkami. Garnitura Spojeného Království plánovala obětovat pár set tisíc lidí, jen aby nemusely být podniknuty žádné kroky. Trump dal na slova šarlatánů, ignoroval odborníky, protlačoval neověřené léky, navrhl infúzi dezinfekce a snažil se krizi zvládnout jen svým chorobně krátkozrakým instinktem. USA byly zasaženy komicky nepřipravené, doslova z kalhotami na půl žerdi a hlavou v písku. Čínská propaganda mezitím pracovala na 110% a režim efektivně získával soft power. Byl to strašlivý zmatek. Nějaký bych čekal, ale rozhodně ne tolik způsobeného vlastní vinou, laxností a odmítáním se připravit.

Film také notoricky postrádal čistě symbolické rituály, které odvracejí pozornost od materiálních změn. Mám na mysli pravidelný veřejný potlesk pro zdravotní sestry a doktory v Británii. Prvořadý účinek na morálku zdravotního personálu je fajn. Všichni vyjádří, že lékaře podporují a váží si jejich práce, ok, ale ve své podstatě jde o prázdný rituál a jeho druhořadé účinky jsou negativní. Všichni můžou něco udělat, aniž by dlouhodobě cokoli změnili. Je to jen o málo lepší než online komentariát, který se modlí za lidi postižené přírodní katastrofou. Pěkné, ale hmotná pomoc by byla efektivnější. Být pozitivní nemůžeme mít nikomu za zlé, přesto dlouhodobým cílem by měla být změna materiální situace. Lékaři riskují proto, že vláda selhala a nebyla je schopna adekvátně ochránit. Proto je formující se narativ lékařů jako hrdinů tak nebezpečný – hrdinové jsou hrdinové, protože riskují všechno pro ostatní – tohle jsou ale doktoři, profesionálové, kteří by se nikdy neměli v této situaci nacházet. Rituál tak zastírá potřebu podniknout víc než tleskat a cítit zástupnou hrdost, učinit materiální změny, financovat vykrvácenou NHS a dohnat ty, kteří svou nedbalostí situaci zavinili, před spravedlnost.

Poslední zajímavostí je existence prepperů – paranoiků, kteří strávili věčnost a utratili majlant budováním bunkrů plných konzerv a zbraní. Ti by měli být nejlépe připraveni zůstat doma a počkat, až pandemie přestane. Přesto, oni koupili totální apokalypsu, ve které se stanou králové smetiště, ale dostali mírné zpomalení společnosti. Všechno více méně funguje, zbraně není třeba vytahovat. Pro přežití potřebujeme jídlo, vodu, teplo a teprve pak možná prostředky jak se postarat, aby vám první tři věci někdo nechtěl sebrat. Preppeři to vzali od konce a začali nakupovat zbraně a připravovat se na kompletní rozpad společnosti, kdy budou všichni proti všem, kdy se bude rabovat a krást, nastane chaos a z lidí se stanou zvířata. Mezitím, když se trable objeví na obzoru, lidé začnou spolupracovat. Jedině, když všichni táhneme za jeden provaz, můžeme uspět. Takže ani pandemie koronaviru neospravedlní bujné paranoidní fantazie.

Takže tak, svět je divný a rutinně předčí podivné fikce. Ale na druhou stranu v Číně propagovali preparát tradiční medicíny (tj. neúčinné), který obsahoval zlatici neboli forsythii. V Contagionu falešný lék propagovaný antagonistou/konspirátorem, také obsahoval tuhle rostlinu. Takže aspoň tohle trefili.

píše k47, ascii@k47.cz