k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Na hladině rybníka

21. 7. 2020 — k47

Pomalu se ze mě stává mix pomateného poustevníka & bláznivého broukomila. Letos jsem absolvoval všeho všudy šest cest v dopravních prostředcích, které nejsou poháněny lidskou silou a když na zemi zahlédnu stvoření s 6+ nohama, zvednu ho, abych se podíval zblízka. K47čka zachycuje tuto proměnu v příliš mnoho slovech. Značná část aktualizací se nese v duchu: Podívejte, jaký hnus jsem vyfotil.

Takže zase: Podívejte jaký hnus jsem vyfotil.

Bruslařka obecná (Gerris lacustris)

Jde o mladou bruslařku obecnou cupitající po hladině rybníka. Fotka za moc nestojí, expozice byla příliš vysoko, netrefil jsem focus a z nějakého důvodu clona zůstala otevřená na f/5.6 namísto ideálního f/11 (proto to zaostření trochu mimo), bla, bla, bla. Velice mě překvapilo něco jiného. Když jsem se na fotku díval na počítači, všiml jsem si, že kolem bruslařky plavou takoví malí tiplíci. Sama není příliš velká a tihle plavci musejí být doslova mikroskopičtí. Co jsou zač? Prvotní myšlenka byla, že jde o dětskou-formu potápníků, kterých je ten rybník taky plný. Tak to nejspíš nebude, potápníci procházejí stádiem larvy. Tak Možná čerstvě vylíhlé larvy nějakého potápníka? Nevím.

Právě tohle je důvod proměny v poustevníka/pozorovatele hmyzu – všechno je neuvěřitelně zajímavé, když se na to podíváme zblízka. A v případě brouků to platí doslova.

píše k47, ascii@k47.cz