k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Mýlil jsem se

2. 4. 2020 — k47

Musím to přiznat: Mýlil jsem se. Před rokem a půl jsem napsal pár odstavců, ve kterých jsem znevažoval & na lehkou váhu bral bakteriofoby & clean freaks, kteří by radši byli natahováni na skřipec, než aby se dotkli předmětu, kterého se dotkl někdo jiný a ruku si podají jen ve třech rukavicích a pak si ji budou týden dezinfikovat.

Byl to lehkovážný omyl, jehož rozsah je teď zcela jasný. Teď v době koronaviru, kdy si neustále vedete podvědomou inventuru, jaká část vašeho těla může být kontaminovaná, v hlavě nosíte tabulku povrchů a časů jak dlouho na nich může přežít aktivní patogen, znáte detailní simulace, jak dlouho kapénky zůstávají ve vzduchu, nebezpečné a smrtící, čekající na vaše sliznice a svět se změnil na potenciálně fatální past, se nám všem bakteriofobové smějí. Oni to říkali pořád a my je neposlouchali. Teď jsme všichni bakteriofobové, buď z vlastního přesvědčení nebo z nařízení vlády.

Takže clean feaks se nám donedávna-bezvěrcům smějí & já musím přiznat, že jsem se mýlil. Prohlašuji to ale s hrdostí. Mýlit se není nic zlého; přiznat barvu je mnohem lepší než skálopevně trvat na vlastním pomatení, ignorovat měnící se realitu, data a důkazy a vypadat u toho jako pokrytec. Není to známka slabosti ale toho, že v mozkovně probíhá nějaký pozitivní proces.

A nemusí to být naposled. Už pár týdnů tady píšu o koronaviru jazykem, který zdálky může vypadat autoritatitvně, ale neustále počítám s tím, že se ukáže, jak jsem byl mimo & za týden/měsíc/rok budu muset s barvou ven a přiznat, že jsem se mýlil a plácal nesmysly, že všechny prognostikace byly zcestné, popisy situace komicky nepřesné a tak podobně. S tím počítám a nebojím se toho. Přiznat vlastní limity patří do civilizované debaty .


+1: Jinak jsem konečně přišel na to, jak nosit doma ušitou roušku s brýlemi. Bez speciálních opatření se vám skla mlží jako skotská blata. Trik je v tom, že vezmete kus duck-tapy (co jiného), sbalíte ji do dlouhé ruličky, která lepí se všech vnějších stran a tu si pak připlácnete přes kořen nosu a lícní kosti. Roušku si normálně nasadíte a na tuhle platformu ji nalepíte. Toť vše. Nic se nemlží + rouška lépe těsní, protože díry kolem nosu jsou ucpané.

+2: Všichni cyklisté do jednoho, které jsem potkal v okolí Cely, jsou schovaní za šátkem. Na kole to taky tak nosím. Nevím jestli to něčemu pomáhá, ale rozhodně si připadám hrozně cool.

píše k47, ascii@k47.cz