k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Koronavirus & Contagion

— k47

Když nám tu zuří ten koronavirus (1442 2019 2503 2834 nakažených, 42 56 80 zesnulých, první případy v Evropě), tak jsem se zase podíval na Contagion. Po dlouhých letech to byl první film, který jsem viděl víc než jednou.

Asi takhle: Nejde o perfektní snímek a napodruhé se nedostatky vyjímaly o něco víc (některé dialogy byly očividně určeny divákům a mezi dvěma odborníky, kteří vědí, o čem mluví, působily neohrabaně), přesto ho pořád řadím mezi naprostou špičku.

Líbí se mi, že v něm nefiguruje žádný centrální hrdina a žádný antagonista. Někdo obětoval víc, někdo méně, přesto hrdinové jsou všichni, skoro celá populace planety a proti nim stojí jen síla přírody. Zlo nepochází z člověka, jde o lhostejnost kosmu. Pravda, pár konspirátorských pijavic se na pandemii snaží přiživit, ale ti jedou na druhé koleji a nepředstavují víc než oportunistické infekce.

A tak i když film zachycuje globální epidemii neznámého viru, který připraví o život desítky milionů lidí, jde ve své podstatě o optimistickou vizi světa. Nebezpeční nepramení z lidí, my nejsme strůjci problému, nesnažíme se navzájem vyhladit, náš cíl je jen přežít vrtkavost náhody. Virus nikdo nevytvořil, šlo o výsledek nahodilých mutací, stochastický proces, který trilionkrát vedl do slepé uličky, než se mu jednou podařilo nastartovat katastrofu.

(Shin Godzilla na tom byla podobně. Atomický ještěr není zlý, pouze existuje a Tokyo vnímá stejně, jako my vnímáme mravence na podlaze.)

To ostře kontrastuje s typickým příběhem holywoodu, kde antagonistou je jeden muž a další muž se ho sám bez pomoci a navzdory osudu snaží zastavit. Filmy se superhrdiny zacházejí ještě dál. Jejich nosná idea spočívá v tom, že nás můžou zachránit jen jacísi übermench mutanti a my lidé bez pomoci nemáme žádnou šanci sami ovlivnit vlastní osud. Jde o naprostý odpad. OK, batman je v jádru ještě prohnilejší. Říká, že plebs může spasit jedině miliardář s mesiášským komplexem a nevím jak vám, ale pro mě je tohle hluboce anti-sociální sdělení.

Tohle jsou důvody, proč mi přijde Contagion přitažlivý. Nejde o eskapistickou pohádku o vysněném externím nebezpečí, o hrdinství jednoho hrdiny, který se chová velice hrdinsky a zachrání svět hrdinským způsobem. Ani náhodou. Jeho hnací síla je kooperace a spolupráce nás všech, kteří tvoříme společný příběh lidstva.


+1: Některé detaily v Contagionu jsou lahodné. Třeba okamžik, kdy se jeden z protagonistů snaží dovolat na policii a z druhé strany se ozve automatická odpověď:

If you have symptoms, please hang up and call 612-188-6336. To report a death or for the removal of a body, please press 1.

Pro oznámení symptomů deset čísel, pro odnos těla stiskněte jedničku. Je jasně patrné, co se děje častěji. Hodně štěstí s pomocí, když zemřelo 1% Spojených Států, nemáme žádný lék, žádnou vakcínu a společnost se rozpadá.

píše k47, ascii@k47.cz