k47.cz

mastodon twitter RSS
««« »»»

Všichni by se měli naučit kódovat

18. 1. 2020 — k47

Přesvědčení, že by se všichni měli naučit programovat, se ve velkém ujalo před pár lety, jako řešení mnoha problémů & jako způsob jak si najít lepší práci v nové ekonomice, vydělat tlustý balík stodolarovek.1 Programování je propagováno jako gramotnost třetího tisíciletí.

Ano i ne. Víc lidí by se asi mohlo naučit programovat, ale ne do té míry, aby si mohli najít práci jako programátor. Na to je potřeba strašně úsilí a obskurních a rychle zastarávajících znalostí. Stačilo by znát mnohem méně.

Počítače excelují v programovatelnosti a bez ní jsou jen o něco málo lepší papír. Lepší v tom, že s sebou nemusíte vláčet tlusté bichle. (Telefon ve vaší kapse je také počítač, i když se ze všech sil snaží vypadat speciálně.) Naučit se určitou formu skriptování by znamenalo, že stroj donutíte aby dělal, to pro co byl navržen – automatizaci nudných repetitivních činností, stát se konečně pánem svého robotického sluhy.

Bez znalosti programování jste zanecháni na pospas autorům aplikací, které můžou nebo nemusejí splňovat všechny požadavky, podporovat automatizaci. Programovatelnost, byť jen triviální, není v běžném user-space pro běžné smrtelníky běžná (Běžná je v *nixovém světě, který se s tím běžným rozchází). Online aplikace pak mechanický přístup záměrně omezují, v nekončící honbě za záškodnickými roboty. Na nich se musíte chovat neefektivně a „lidsky“.

Připadá mi také samozřejmé, že bychom měli něco málo vědět o zařízení do kterého celý den civíme, protože možná, jen možná, když jim nevládneme mi, pochodují podle rytmu třetí strany, jejíž úmysly se ne nutně sházejí s těmi našimi.

Přesto technická gramotnost nemá žádné speciální postavení. Spolu s například mediální gramotností je to jen další znalost, která umožňuje se lépe orientovat ve světě a minimalizuje riziko, že budete podvedeni a oklamáni.


  1. Často je nutnost programovat dávána do souvislosti s nevyhnutelnou masivní automatizací. Kdo se naučí kódovat, najde si práci i ve světě, kde jsou méně kvalifikovaní zaměstnanci nahrazováni pokročilými roboty nebo uměle inteligentními systémy a unikne vlastnímu zastarání. To je tragicky krátkozraká vize, která dává naději hrstce protřelých, kteří udělali exit včas, ale nemá odpověď pro ten zbytek, pro 99%. V automatizovaném světě blízké budoucnosti bude možná potřeba více programátorů a kodérů, ale ne tolik, aby nově nepotřebné průmyslové armády našly uplatnění, protože i práce programátorů bude stále více automatizována.
píše k47 & hosté, ascii@k47.cz