k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Tělesná izolace

— k47

Dnes jen malá poznámka: Shodit šestiroční dítě — oprava: shodit tolik váhy, jako má šestileté dítě — není jenom med a pohoda. Má to i svoje stinné stránky, o kterých vám nikdo nic nepoví, dokud není už pozdě.

Staré obleční nesedí, všechny kalhoty vypadají jako z reklamy na zázračné hubnoucí prostředky a potřebuju sérii o něco menších identických černých triček za 99 korun. Kupoval jsem je, abych do smrti nemusel kupovat žádné jiné, jako finální tečku, módní a konzumeristickou. Ale ne, potřebuju to zopakovat ještě jednou & naposledy, další várku menších kousků.

V posteli, když se snažím usnout, mě tlačí kosti. Ležím na boku a jak mám nohy na sobě, condylus medialis jedné dloube do condylus lateralis druhé, nebo něco na ten způsob. Pravda, jde o trivialitu, kterou vyřeší jiná poloha nohou, ale nikdy dřív se to nestávalo, vždy bylo v cestě aspoň trochu vycpávky. Teď žiju s handicapem, kdy musím každou noc strávit jednu až pět vteřin přesouváním kostí.

A nakonec zima. Připadá mi, že víc vnímám chlad. Důležité je slovíčko připadá, protože si nejsem úplně jistý, jak je to s v porovnání s minulými roky a/nebo jestli za to může změna stavby těla, ale mohla by to mít vliv. Tuková tkáň kromě skladu kalorií zastává i vedlejší roli jako izolace před venkovními elementy.

O jakou vrstvu izolace člověk přišel, se dá velice zhruba odhadnout. Lidské tělo má plochu něco kolem 2 m2, tuková tkáň má hustotu asi 0.9 kg/l (o něco menší než voda) a z toho plyne, že při rovnoměrném rozložení jedno kilo sádla představuje přibližně 0.55m tloušťky izolace. Když člověk shodí něco jako 37 kilo, může to znamenat ztrátu dvou centimetrů zateplovací vrstvy. Dvou centimetrů tepla. Ale sádlo není rozloženo rovnoměrně po těle, takže tenhle kalkul je zajímavý přinejlepším jako postradatelný faktoid.

Při pátrání po důvodu zimy jsem se dočetl, že kulturisté s extrémně malou hladinou tělesného tuku, kterou dosahují během příprav na soutěž, si stěžují na neustálý neutuchající pocit mrazu. V jejich případě jde o jednotky procent tuku, mnohem míň než věžný smrtelník, na hranici mezi tím, co je nezdravé a fyzicky možné. Podíl tělesného tuku se přesně měří mnoha komplikovanými metodami, dá se ale odhadnout i z BMI a dalších parametrů. Podle toho se ani zdaleka neblížím klepajícím se kulturistům. Takže to nebude příčina zimy. Ono ke taky možné, že korelace tam nějaká je, pouze malá a hlavní příčina je prostý fakt, že si v Cele topím míň než loni.

píše k47, ascii@k47.cz