k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Hrdlička v karanténě

— k47

Co jste dělali v karanténě dneska vy? Já pozoroval trojici hrdliček, které přistály na svačinu v ptačím bufetu Cela a to byl zhruba kompletní rozsah užitečné aktivity, k níž se mi podařilo vybičovat.

Pár dnů zpátky jsem tu nahlas přemýšlel, zdali se opět nestát hrdým majitelem 500mm zrcadlového objektivu pro efektivnější voyeurismus nic netušících opeřenců. Bylo to plané tlachání, bez vyzkoušení si nic nekoupím & sociální distancování, karanténa a zavřené bazary právě tohle do značné míry znesnadňují. Prováděl jsem tak aspoň hlubší průzkum terénu & existuje další možnost, jak dosáhnout většího přiblížení: telekonvertor – optické zařízení plné čoček, precizně uspořádaných do soustavy, kterou nikdy nemůžu pochopit, vrazí se mezi teleobjektiv a foťák & natáhne ohniskovou vzdálenost. Slabé telekonvertory jsou 1.4×, silné klidně zazoomují trojnásobně.

To všechno je pěkné, telekonvertory ale ve své podstatě nedělají nic jiného, než že zvětšují obraz dopadající na senzor. Nemůžou ho vylepšit, nemůžou přidat detaily. Stejného efektu se dá dosáhnout oříznutím fotky. Taky jen zvětším určitou část a víc než přítomné informace a detaily z toho nemůžu vydolovat. Není pak lepší jen oříznout fotku než si kupovat extra kus fotografického vybavení, které se ukáže jako zbytečné?

Internet odpověděl, že to není tak prosté. Záleží na kvalitě objektivu a telekonvertoru a rozlišení senzoru. Dává to smysl. Objektiv na plochu senzoru promítá obraz v určitém rozlišení. Pokud má senzor menší rozlišení než promítaný obraz, telekonvertor může odhalit detaily, které jsou příliš jemné pro matici fotocitlivých pixelů. Naopak pokud senzor má vyšší rozlišení než obraz vycházející z objektivu, telekonvertor nic neudělá a naopak může uškodit; senzor všechny obrazové informace již rozlišil. Ve své podstatě jde o to, co má větší rozlišení, jestli objektiv nebo senzor.

To mě bohužel staví do nerozhodné pozice, protože můj foťák nemá extra vysoké rozlišení a zároveň objektiv (beercan) není nic světoborného. Jsem v situaci, kdy problému intuitivně rozumím o něco lépe, ale přesto je to k ničemu. Takže zpátky k rýsovacím prknům…

píše k47, ascii@k47.cz