k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

facebook je antisociální firma

28. 11. 2020 — k47

Tenhle rok má aspoň jedno pozitivum: big tech získává stejnou pověst jako big oil nebo jakýkoli jiný velký byznys, kde profit trumfne všechny ostatnístarosti. Je super sledovat, jak maska naivního techno-optimismu padá a pod ní je vidět černé srdce největšího soc-netu planety. „Tenhle nedávný článek“ je další sonda do mechanismů zuckova monstra a není to pěkný pohled.

Důležité jsou dvě věci:

Efektivní kroky proti šíření fake news, dezinformacím, konspiračním teoriím a nenávisti jsou možné, ale zuck na ně kývne jen, když hrozí, že takříkajíc rozbije systém a regulace se stane nevyhnutelnou. Společenská zodpovědnost leze do zisků. Peoni z fb otestovali algoritmus redukující dopad sporného a morálně závadného obsahu, ale snížilo to čas, který uživatelé na fb trávili. Tak to putovalo do koše.

Po vybičované krizi na chvíli zařadí volnoběh, aby nerozbili demokracii, místo click-bait odpadu se viditelnosti dostane důvěryhodným zdrojům, ale když si všichni vydechneme, stroj propagující nenávist a proxy radikalizaci je zpátky. Tímto manévrem de facto přiznávají, že na to mají vinu a dobře to vědé.

Sranda je taky sledovat, jak údržbářům zuckova monstra raší morálka. Už to není „pracuju je skvělé firmě a dostávám za to fůru peněz“, ale „už vím za co mě platí“. Nebudou to schopnosti, ale spoluvina bez odmlouvání. Jen polovina fb peonů má za to, že firma má pozitivní dopad na svět – jde o značný propad.

Hlavouni fb mají strach, aby nevypadali, že více postihují pravicové zdroje, které mnohem častěji šíří dezinformace, a tak je nechají škodit a šířit nenávist. Cože, pravice chce svůj safe space? Jinak bude cancel culture? To snad ne!

A pak taky tohle:

Facebook updated its employee policies to discourage workers from holding contentious political debates in open Workplace forums, saying they should confine the conversations to specifically designated spaces.

Říka někdo free speech zone? Asi vítr. Politické diskuze povoleny, jen když se shodují s názorem peněz a hodí se pro PR mašinérii.


+1: amazon si platí pinekertony na sledování odborářů. To bezos může rovnou říct, že chce střílet ostrýma do stávkujících a nemusí to takhle naznačovat.

píše k47, ascii@k47.cz