k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Barva z vesmíru je fialová

— k47

Teď už víme jaká je ta fantastická a zcela nepopsatelná barva, která infikovala studnu na farmě v divokých horách západně od Arkhamu. H.P. Lovecraft měl výhodu papíru, kdy mu stačilo popsat nepopsatelnost a nechat to tak. Ale film to je jiná, tam to musí ukázat a Color out of space s Nickem Cagem v hlavní roli ukázal, že je to fialovo-růžová.

Film je to asi tak z 70% OK. Možná víc než OK. Telegrafické shrnutí:

+ Momenty rostoucího napětí, kdy něco neurčitého pohlcuje uzavřený svět hlavních protagonistů, jsou delikátní. Zlo je, přesně dle předlohy, nevysvětlitelné, nepopsatelné a nepochopitelné, jako nadpřirozený virus. + Nick Cage je ideální do role někoho, kdo postupně začne ztrácet rozum. Sám v tom stavu napůl žije. + Film vizuálně exceluje. + Lovecraftovský finiš. Kdo se dostane do křížku s kosmickým zlem, happyendu se nedočká.

Celkově vizuální stránka stojí za pár slov. Ne vizuály body hororu, ne do očí bijící „hlavní“ efekty, ale detaily + svět postupně prorůstající fialovým zlem. Třeba se podívejte na tenhle screenshot, všude samý purple fringing, Jde o optický defekt čočky, který může za barevné rantly kolem vysoce kontrastních hran. Před bodem zaostření fialové, za ním zelenomodré. Typicky se jich chcete zbavit, ale tady se perfektně hodí, dávají smysl po naznačení té nepopsatelné barvy z kosmu, která jako kdyby infikovala i prostor a geometrii samotnou.


+1: Pokud si chcete poslechnout originál Lovecrafta, audiobooky tady v seznamu.

píše k47, ascii@k47.cz