k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Záběry z cest

14. 7. 2019 — k47

Ze sedla kola a ve velké rychlosti svět vypadá skoro snesitelně. Ne úplně, ale téměř. Dokonce i vesnice, na kterou tu vytrvale dštím síru obecně i konkrétně, působí jako příjemní místo, kam složit kosti, občas dokonce i malebně & idylicky.

hasičská stanice za vsí

Na rohu probíhá bleší trh, žena ve květované zástěře nabízí výběr prvotřídní veteše. Přes ulici kolem budky autobusové zastávky pochoduje kohout a slepice. V hasičárně mají zřanici, otevřeli bránu, vycouvali se stříkačkou, nahradili ji plastovými stoly zatížené jídlem. O vesnici dál na návsi cosi slaví, hraje živá hudba, před obecním sálem parkuje řada nablýskaných veteránů.

Někdy se to sejde a v jeden den to zdánlivě žije všude, na každém rohu se něco děje, vypadá to, jako kdyby vesnice nebyly umírající a pomalu se rozpadající komunity, ale zůstávala v nich jiskra života.


A pak jsem si uvědomil, že se mi pod koly muselo odtočit aspoň deset kilometrů a celou tu dobu jsem na nic nemyslel, zcela nulová aktivita v mozkovně, možná jsem ani nevěnoval pozornost provozu na silnicích, deset kilometrů v nevědomém tranzu.

Na kole se ztotožňuji s tím, co říkal Garry Winogrand o focení: It's closest I've come to nonexisting

Před rodinným domkem stojí policejní auto, u vrat dva strážníci zapisují protokol do desek, pětičlenná rodina nastoupená, otec popisuje detaily zločinu, jehož detaily se nejspíš nikdy nedozvím.

Potom, co jsem předjel profesionála na horském kole – široká řídítka, převodníky tak maličké, že s nimi nikdy nemůže dosáhnout pořádné rychlosti, později se prohnal kolem na dvě stě metrech stoupání – jsem se hnal na jih, s mocným větrem v zádech jsem padal z mapy. Cestu zablokovali hasiči, policisté a záchranka. Žena se vybourala v autě, v rychlosti vrazila do stromu a odhodilo ji to na druhou stranu silnice, pravá strana auta v troskách.

Asi to nebude zas tak idylické.

Na posledním kilometru vedle silnice ležela mrtvá černá kočka, když jsem míjel mršinu, vyrušil jsem hejno much. Říká se, že černá kočka přes cestu přinese smůlu, mám dojem, že jediný kdo měl smůlu byla tahle černá kočka, když přecházela silnici a nerozhlédla se, jestli něco nejede.


+1: Takhle to dopadá, když nemám o čem psát, ale přesto se přinutím něco nacvakat.

píše k47, ascii@k47.cz