k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Vypařování

30. 6. 2019 — k47

Když teď panuje to klimatickou katastrofu předznamenávající vedro, je čas na jeden life-hack jak se ochladit.

Podle průzkumu má klimatizaci 14% lidí. Těch se tohle netýká, ti si žijí ve svých ledových palácích. Pokud vy máte klimatizaci, styďte se. Právě vy svým chladivým životním stylem přispíváte ke globálnímu oteplování a konci světa. Pro nás ostatní mám tenhle hack, jak snížit tělesnou teplotu.

Klíčem k němu je vypařování. Aby se voda přeměnila do plynného skupenství, potřebuje teplo. To je odčerpáno z okolí a dojde tak k jeho ochlazení. Takže pokud máte objekt tvořený 50-100 kilogramy převážně organických sloučenin pokrytý tenkou vrstvou vody, jejím odpařením dojde k ochlazení zmíněného objektu. A to je důvod, proč zmíněný masitý objekt produkuje pot. Když na něj namíříte větrák, proces evaporace se urychlí a teplota začne klesat rychleji.

Důsledek tohohle všeho je jasný: Pokud je vám horko, musíte být neustále pokrytí tenkým filmem vody a tento film neustále doplňovat. Neustále. Ať jste kdekoli. Neustále se třete vlhkou žínkou.

Pravda, v plné tramvaji to bude vypadat poněkud, jak to říct, osobitě, když najednou začnete omývat každý centimetr čtvereční pokožky, ale děláte to pro vlastní dobro a vlastní zdraví. Jako bonus pak můžete mít půlku tramvaje jen pro sebe nebo ji sdílet s jinými omývači.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz