k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Existují jen dvě pohlaví!

— k47

Z některých obzvlášť regresivních kruhů internetu často zaznívají transfobní tirády o tom, že existují jen dvě pohlaví, že trans-ženy nejsou ženy a tak podobně. Ohánějí se přitom „základní biologií“ a „zdravým rozumem“: tak to přece dává smysl, tak to bylo vždycky a taková je pravda.

Moje pozice na tohle téma je, že nevím. Nemám dostatečně blízké zkušenosti a proto přejmu pozici vědců, kteří se věnují biologii a studují bohaté detaily lidského vývoje a budu se řídit jejich poznatky, ne hlasem rozhněvaného online davu oslavujícího mystickou tradiční kulturu, v níž ženy vždy hrají až druhé housle.

Moje kritika je o úroveň hlouběji, na filosofickou úroveň, dalo by se říct. Je to asi takhle: V průběhu dějin jsme vytvořili abstrakci světa, kde figurují muži, ženy a nic mezi tím. Šlo o užitečnou mapu, protože obstojně pokryla většinu lidského spektra, ale přesto jen o mapu, která je z podstaty nekompletní, abstrahuje a vynechává některé detaily. A teď, když naše porozumění genetiky, biologie a přilehlých oborů postoupilo, snažíme se zdokonalit a zpřesnit tento plán a odstranit jeho chyby. O tom, že jsme ve svých modelech dopustili chyb svědčí třeba fakt, že homosexualita byla z ICD – mezinárodní klasifikace nemocí odstraněna až v desátém vydání z roku 1990.

Reakcionářské hlasy tohle neberou na mysl, model se pro ně stal realitou, abstrakce se stala konkrétní skutečností a mapu, namísto užitečné pomůcky, používají preskriptivně. Mapa je pro ně teritoriem.


+1: Jorge Luis Borges se ke vztahu mapy a teritoria vyjádřil v jednoodstavcové povídce O důslednosti vědy.

+2: Kdysi jsem četl blog, který mapoval přechod trans-ženy a nebylo to snadné čtení. Byl z něj hmatatelně cítit pocit, že nikdy nebude kompletní, nikdy nebude správná, nikdy nebude taková, jaká chce být, vždy na půli cesty k vlastní identitě a lámal mi srdce. Nejvíc se mi do mysli zaryl jeden docela triviální detail, když zmíní, že všechno staré mužské obleční je k ničemu a potřebuje nové, které lépe lícuje s pravou genderovou identitou. Jde o banálnost, ale nikdy mě to nenapadlo, přechod jsem viděl ve velkém obraze – změna jména, HRT, operace – ale tento malý detail… změna je to kompletní a všeobjímající do míry, kterou si nedokážeme představit.

+3: George E. P. Box: „All models are wrong, but some are useful.“

píše k47, ascii@k47.cz