k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Nedívejte se na statistiky, jen vás zarmoutí

— k47

Nedávno jsem tu ventiloval pocity nechuti pokračovat v denních aktualizacích k47čky, když snaha působí tak zbytečně & čtenářstvo není gigantické. V té době jsem operoval jen s pocity a nic z toho jsem neměl podložené. Do statistik přístupů jsem nenahlédl víc jak půl roku. Teď jsem to napravil a jedno nemůžeme zpochybnit: Raději jsem to neměl dělat. Neznalost je plná možností a potenciálu. Počty čtenářů jsou, hmm… jak to říct… není to úplně nula, ale nejsou od ní příliš daleko1 . Několik lidí přijde přímo, několik přes RSS, několik přes twitter, výjimečně přes jiné soc-nety. Za každého z nich jsem vděčný, protože validují masivní utopené náklady času a úsilí.

Populární byl nedávný Samaritán a segfault. Rozletěl se po sociální síti s modrým ptákem v logu. Dlouhodobě, z důvodů, které nedávají příliš smysl, jsem vklíněný do kliky technických duší a těm blouznivá tiráda o programovacím jazyku C přišla k chuti.

Pak jsou tu návštěvníci přicházející z vyhledávačů a to je kapitola sama pro sebe. Nemám možnost ji moc ovlivnit & jsem ponechán na milost algoritmické libovůli. Když se nějaká stránka k47čky dostane vysoko ve výsledcích určitého termínu, začne sem proudit vytrvalý zástup hostů. Nejatraktivnější bývala stránka o kosinové podobnosti, ale ty časy pominuly. Teď nejvíce přitahuje toto kolekce makro fotek jednoho nepříliš voňavého chrobáka, protože se umístila na předních místech výsledků pro termín smrdutý brouk.

Takže tak. Není to nic zázračného, neumírám na příliš mnoho pozornosti, ale to se dá čekat při existenci mimo obří platformu, která má přibalené publikum a mechanismy objevování a konzumace 'obsahu'. Na druhou stranu není co ztratit. Dát si ██████████, napsat pár idiotických odstavců a nikdy ničeho nelitovat? Proč ne!


  1. Počítat legitimní návštěvy je oříšek, protože se ztrácejí v záplavách botů, spam-botů a jinak automatizovaných autonomních agentů. V podstatě jsem musel dojít k opatření, že započítávám jen přístupy z Čech a Slovenska, které nemůžu identifikovat jako roboty a jen ty přístupy ze zahraničí, které jednoznačně identifikuji jako živé bytosti. V podstatě to znamená, že pokud jste přišli ze zahraniční IP adresy, nejspíš nebudete započítáni.
píše k47, ascii@k47.cz