k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Stallman

— k47

Stallman je pryč, ne mrtvý, ale skoro jako by byl, pryč z MIT, pryč od kormidla Free Software Foundation, další člověk, který stál v cestě exkrementálního tornáda Epstein a nebyl zcela neposkvrněný.

RMS je hnací síla hnutí svobodného softwaru, v osmdesátých letech zažehl pochodeň GNU a to je důvod proč vše, co mi teď běží na laptopu, je svobodný software (kromě BIOSu, firmware a javascriptu z internetu). Na druhou stranu bylo už zdálky vidět, že RMS byl jako člověk poněkud specifický a celou tuhle mezilidskou věc neměl moc na háku. Přečtěte si tenhle článek od autora HURDu, který se s RMS dlouho znal + odkazované články pro informace o obou stranách mince. Aby bylo jasno, žádná strana netvrdí, že RMS byl bez chyby a měl zůstat na svém trůnu. Zesnulý Marvin Minsky a přátelé RMS na MIT ho odstínili od problémů a zodpovědnosti a proto tam mohl žít celé dekády jako jedovatá ryba a znepříjemňovat život místním ženám.

RMS mi ale nikdy nepřipadal jako člověk neschopný se poučit z vlastních chyb a změnit názor na základě nových informací. Čtu political notes na jeho stránkách a někdy, čas od času, tam přistane oprava dřívějšího tvrzení On má některé zásady, které nikdy nezmění, ale ty se týkají svobodného softwaru a čtyř svobod. Nepatří mezi ty, kteří kážou vodu, ale pijí víno (však víte: někdo řeční o tom, jak je FS potřebný a nutný, ale přednáší z macbooku), žije svou filosofií absolutně, bez výjimek a bez kompromisů. Na webu sepsal, jak používá počítač a pro odkojence moderní dobou to musí působit jako zpráva o zvycích prehistorických mimozemšťanů, jeho motivace je však jasná: Nikdy a za žádných okolností nepoužívat nesvobodný program a zachovat si anonymitu. Stejně tak si odmítá koupit mobil, protože žádný neběží zcela na svobodném softwaru. On každý den žije svým přesvědčením.

RMS odstoupil, FSF najde nové vedení a může dojít k modernizaci starých fundamentů na o něco novější fundamenty. Tato epizoda ale nemůže odčinit hnutí, které on nastartoval. Stále nám na laptopech, v telefonech a ve všech serverovnách světa běží mraky GPL programů z GNU systému, na tom se nic nemění.

Navíc stále platí, že ať se stane cokoli, RMS měl vždy pravdu. Možná s výjimkou tamtoho.


+1: K tématu Free as in … ?

píše k47, ascii@k47.cz