k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Soukromé zátoky internetu

21. 6. 2019 — k47

v posledních dnech jsem četl dva články o tom, jak se lidé stahují z otevřených sociálních sítích do skupinových chatů: Group Chats Are Making the Internet Fun AgainThe Dark Forest Theory of the Internet.

Mojí první reakce byla negativní, ale pak mi došlo, že to je skvělá zpráva. Konečně sociální síť, která je skutečně sociální, navržená pro komunikaci, nikoli pokřivená zájmy trhuparazitickými manipulacemi provozovatelů platforem, které z nich v honbě za engejdžmentem a příjmem z reklamy, udělaly nepřátelské peklo.

Sociální sítě nejsou příliš sociální, nejsou optimalizovány pro to, aby se v nich lidé cítili dobře a komunikovali podle vlastních pravidel, to ne. Soc-net je stroj, který na uživatele uvrhne stejná měřítka, která zajímají komerční subjekty – všechno bylo podrobeno měření a analytice. To vede k závodu k dosažení nejmenšího společného jmenovatele a honbě za senzací, kontroverzí a polarizací. Jediná skutečně univerzální vlastnost nás všech jsou pudy – slast a reakce na ohrožení.

Proč se u každého příspěvku ukazuje počet lajků & retweetů? Nemá to velký dopad pro společenskou rovinu komunikace, jen to jen měřítko jak moc zpráva souzněla s nahodilými preferencemi „publika“. A nesmíme zapomínat, že způsob komunikace „Křičím do prázdna s tím, že se někdo ozve zpátky“ je divná. Výchozí modus operandi je mluvit k nikomu a to je z principu bizarní. Teď už tak nikomu nemusí připadat, protože došlo k její normalizaci, ale je zvláštní a podivně nesociální.

Možná jde o nadnesená slova, ale soc-nety nepůsobí přátelsky a nezávazně, když každé slovo může a bude být použito proti vám, a rozzuřený dav čeká jen na správný okamžik, kdy může udělat explozivní print screen. Soc-nety nemají pověst v lidech vzbuzovat empatii a kritické myšlení.

Soukromá skupina, která funguje podle vlastních pravidel, žije vlastním tempem, není motivovaná počtem lajků a jinými dehumanizujícími metrikami působí jako země zaslíbená. Klidová zóna, kde nemusíme pochodovat podle rytmu facebooku.

Na druhou stranu proliferace soukromých kruhů přátel jako primárního módu online přítomnosti má potenciální negativa – když nebude slyšet váš hlas, bude o to víc slyšet hlas jiných, kteří chtějí své přesvědčení vykřikovat do kakofonie online ozvěn, možná proto, že jsou za to placení. Možná, že exodus lidí ven ze soc-netů dovnitř, z nich učiní ještě víc nepřátelské a podivně osamocené prostředí. Nakonec můžou zůstat jen manipulátoři a zmanipulovaní.


+1: Masivní množství botů může otevřený web učinit neobyvatelným.

píše k47, ascii@k47.cz