k47.cz

mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Snowflakes

10. 1. 2019 — k47

Termín special snowflake je posměšné označení pro určité jedince, kteří jsou v očích konzervativců a trollů povýšení, zcela bez schopnosti sebereflexe, ale přesto delikátní a příliš citliví, a vždy musí být po jejich, protože jejich pocity jsou důležitější než tvrdá fakta reality.

Vezměte si třeba tuhle sněhovou vločku: Něco se mu osobně nelíbilo v otázce rasové diverzity a reprezentace a tak začal vyhrožovat ředitelce školky, že když nezjedná nápravu dle jeho partikulární chuti, publikuje fotky a to školku zesměšní na internetu. Pěkný snowflake, co? Jen nemluvím o člověku z liberálního/progresivního tábora, ale o muži, který ve školce, kam chodily jeho děti, objevil panenku tmavé pleti. To ho tak příšerně rozohnilo, pohoršilo a triggerovalo, že musel zjednat nápravu anonymním výhružným emailem. Odškrtává si tak kolonky takzvané speciální vločky: povýšenost✓, nulový sebezpyt✓, přecitlivělost✓, musí být po jeho na úkor ostatních, jinak se rozhněvá✓.

Konzervativci (a alt-right a náckové, jde o souvislé spektrum) častují progresivní křídlo, že jsou special snowflakes. Jde jen o zastrašovací taktiku dehonestace těch, kteří nejsou dostatečně zaslepení předsudky a/nebo rasismem. Ale jejich urážlivá slova se bez výjimky týkají jich samých, oni jen postrádají sebereflexi, aby si to uvědomili.

A pak je tu další vločka, která zašla o něco dál—dědek po sedmdesátce nasáklý jedem SPD chtěl ochránit naši zemi před hrozbou imigrantů a proto se stal domácím teroristou. U soudu tvrdil, že nechtěl nikomu ublížit. To možná, ale rozhodně chtěl rozpoutat nenávist k imigrantům a muslimům a en-masse je démonizovat. Svět nezapadal do jeho pokroucených paranoidních představ a tak se odhodlal k činu pod falešnou vlajkou. To všechno jsou jen drobnosti, teď je z něj terorista a může si posedět patnáct let.

Aby bylo jasno tenhle článek není snahou o morální relativismus, whataboutismus nebo trumpovskou „vinou na obou stranách“, to ani v nejmenším. Právě naopak: Když řekneme, že všichni jsou svině, že jak ti tak oni jsou stejní nebo něco podobně generalizujícího, zazdíme tím cestu za jakýmkoli pochopením například toho, že nacionalistické a izolacionistické tendence jsou hnané strachem z cizího a pocitem ztráty kontroly. Jde o stejné síly, které přiživují víru v konspirace (když SPDák řekne něco o neomarxismu, napijte se). Mě se jen líbí, že řeči o special snowflakes dokonale sedí na sortu lidí, kteří je pronášejí. Neznamená to, ale že obě strany pře jsou stejní, stejně vinní a obě mají své kostry ve skříni. Musíme posuzovat lidi jen podle jejich činů a názorů ne podle obecné, často imaginární, skupiny ve které jsou zařazení.

Na twitteru zaznělo něco ve smyslu: Ne všichni voliči SPD a Zemana jsou domácí teroristé, ale zatím všichni teroristé volili Zemana a SPD. A u toho skončím.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz