k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Bandcamp nemá RSS

— k47

Dva roky zpátky jsem si tu stěžoval, že soundcloud nemá RSS. Teď jsem zjistil, že RSS nemá ani bandcamp a začíná mi docházet trpělivost.

K tomuto objevu vedl nedávný návrat k post-rocku. Najednou jsem zas chtěl mít přehled, co je nového v žánru, ale nikde jsem nenašel nějaký přehledný seznam. (To že jsem nehledal, teď pomiňme.) Velká část zájmových skupin se nachází na bandcampu a to může být ideální místo, kde začít hledat. Mám tu sajtu rád, můžete tam poslouchat nová i stará alba a pak si je za pár dolarů, liber nebo eur koupit. Jediný problém spočívá v tom, že nenabízí RSS. Nemůžu tak automaticky dostat oznámení, jakmile Mono nebo Russian Circles vydají něco nového. Je možné dát skupině follow, ale to musím mít na bandcampu účet a být přihlášený. Jde zase o problém, kdy se webová stránka považuje za platformu a snaží se své uživatele pohltit, uzavřít ve svých zdech, vymáčknout z nich engejdžment & maximalizovat jejich monetizaci.

I když mám bandcamp rád, nechci tam trávit víc času, než je nutné. Řeknete mi, když něco vyjde, třeba u vás utratím pár zlaťáků. Z RSS/Atomu by sajta profitovala – nejsou na ní žádné reklamy, před kterými musí nutit promenádovat návštěvníky v nekonečných průvodech, jen aby z nich vymáčkla pár halířů – platí se tam reálnými penězi za reálné zboží. Když někdo přijde jen jednou za měsíc, jakmile se vynoří nová nahrávka, stále to může vést k peněžní transakci.

Ale RSS není, co s tím?

Hackerská kultura a hnutí kolem free software je prosáklé étosem DIY, v anglofonních zemích se říká scratch your own itch, vlastní software k řešení vlastních problémů. Proto jsem napsal skript, který z HTML stránek bandcampu vyrobí RSS export. Zdrojáky + další příbuzné skripty pro výrobu nepovolených RSS se nacházejí v git repozitáři. Pokud budu zas donucen vytvořit export dalšího webu, kód přistane právě tam.

Tady máte výsledek: RSS nově vydaných post-rockových alb (většina pochází z bandcampu, jen několik chybějících je exportováno z last.fm) + to samé ve formě HTML stránky. Takže teď ani vám ani mně neuteče jediná novinka.

Plně si uvědomuji, že jde o průnik dvou nik, které v těchto letech nemají tendence k explozivnímu růstu, ale dobré nápady by nikdy neměly být opuštěny jen proto, že nejsou zrovna populární.


+1: Jak jsem hledal jednotlivé skupiny, začala být patrná jedna věc: Průměrná post-rocková banda vznikla někdy kolem počátku století a hraje mezi 15 a 20 lety. Není příliš nově vzniklých uskupení.

+2: Tolik mrtvých jmen. Od posledního alba Daturah uběhlo 11 let, posledního alba Detwiije 14 let, Magyar Posse se rozpadli před 7 lety. Na druhou stranu Yndi Halda měla mezi alby prodlevu 10 let, takže někdy se může vyplatit čekat.

+3: U hackování hrála fantastická Golevka od The Evpatoria Report.

+4: RSS bridge, RSS box

píše k47, ascii@k47.cz