k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Reiwa

17. 9. 2019 — k47

Na světě existuje jeden člověk, který může, pokud se mu zachce, vynutit změnu ve velkém množství kódu programů, pohánějících náš svět. Touto osobou je japonský císař.

Asi takhle: Japonsko údajně mělo 126 císařů, ten nejstarší žil v sedmém století před naším letopočtem a nejspíš vůbec neexistoval, protože měl být potomkem bohů. Prvních pár můžeme bezpečně považovat za legendy. Od sedmého století n.l. si pak císaři začali pojmenovávat dobu své vlády, ale nebyl v tom žádný systém a jména často měnili. Teprve posledních 150 let platí pravidlo jeden vládce = jedno jméno. První rok vlády Hirohita nebyl jen rokem 1926, ale také prvním rokem éry Šówa. Toto číslování se používá vedle gregoriánského kalendáře, takže když chcete napsat program, který se s tím vypořádá, oceníte, pokud na to existuje nějaká knihovna. Když se tedy japonský císař rozhodne zemřít nebo dostane povolení abdikovat (moderní císaři nemají žádnou moc, potřebují omluvenku i když s tím chtějí seknout), začne nová éra kalendáře a všechny knihovny pracující s daty musí tuto změnu reflektovat.

Java, na které běží asi tak 69% zeměkoule, ve verzi 13 novou éru přidala. V dokumentaci se píše:

The singleton instance for the 'Reiwa' era (2019-05-01 – ) which has the value 3. The end date of this era is not specified, unless the Japanese Government defines it.

S případnými dotazy o aktuálním stavu se obracejte na japonskou vládu nebo přímo císaře Naruhita. Když ho ale potkáte, neoslovujte jej Reiwa, to se stane až jeho posmrtným jménem a to by bylo faux-pas.


+1: Jinak nejstarší nepřetržitě fungující firma pochází také z Japonska. Je to hotel založený v roce 705 a od té doby vlastněný 52 generacemi jedné rodiny. Jeho kořeny jsou jen o pár dekád mladší než Sámova říše.

píše k47, ascii@k47.cz