k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Proti cyberpunku

— k47

Cyberpunk může být vyčpělá metafora, která přežila dobu svojí inspirativní užitečnosti a teď už jen škodí nám i naší budoucnosti. O tomto tématu byla krátká přednáška We need to do better that cyberpunk (přeskočte na 27:40) na hackerské konferenci CCC.

Cyberpunk začal jako varování, ale stala se z něj ve své podstatě výchozí budoucnost, kterou bereme vědomě nebo podvědomě jako nevyhnutelnou. Nebyl to žánr zaměřený jen na hi-tech, ale poskytoval i obraz společnosti, kde vládnou megakrorporace a všudypřítomné sledování, kde populus nemá žádnou moc a v této situaci přežívají jen výjimeční jedinci, kteří rezignovali na kolektivní akci a vedou svou soukromou válku se systémem. Žánr nemaluje obrazy celospolečenského řešení, které funguje pro všechny namísto hrstky vyvolených, nebo cestu k pozitivní budoucnosti. Jde o fantazii, nepodobnou preperské onanii, že z nějakého důvodu přežiji a budu vzkvétat, i když společnost selhává. Sněním po cyberpunkové budoucnosti tak normalizujeme všechny tyhle věci.

To mě vede k oblíbenému tweetu (který byl mezitím smazán):

Surprise: cyberpunk is basically already here and you probably didn't realize it because you're on the side of the corporation

Cyberpunk není nijak užitečná metafora a měli bychom ji vyměnit na něco lepšího.

píše k47, ascii@k47.cz