k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Představte si svět, kde by počítače počítaly pro vás

22. 12. 2019 — k47

Představte si, jak by vypadal svět, ve kterém počítače pro své uživatele dělají to, v čem excelují – pracují s daty – a nesnažily se je při každé příležitosti podvést a extrahovat z nich €€€. Někdo se nad tím zamyslel a jeho vize, i když víc než reálná, přesto zní nepředstavitelně. Nejde o žádné divoké představy operující s technologiemi, které ještě nebyly vynalezena, ale jen o skromné povzdechnutí nad možností, že by spolu rozličné „aplikace“ a „platformy“ spolupracovaly, každá by si nesyslila všechno pro sebe a nesnažila se uzavřít uživatelova data s tím, že je jen velice neochotně pustí z ruky.

Bohužel, tak vypadá status quo, takový je výchozí stav. Každá aplikace je vlastním kontinentem, kde uživatel musí žít jednu kompletní fasetu svého života. Stojí za tím motiv profitu. Jak na internetu vyděláte solidní €€€? Nabídnete uživateli triviální funkcionalitu, uvězníte ho uvnitř své „platformy“, znemožníte mu odejít ke konkurenci (třeba tím, že nemůže exportovat svá data) a pak z něj můžete extrahovat hodnotu. Kolaborace a spolupráce s okolním světem může být požehnáním pro uživatele & svět jako takový, ale není to dobré pro profit, takže máme smůlu. Aplikace měřící srdeční tep nespolupracuje s GPS aplikací i když by šlo jen ±o jeden databázový join podle času. Kdyby spolu sousedé mluvili, někdo by nemohl vydělat pár drobných a tak na triviální kooperaci můžeme zapomenout.

Autor článku se na katastrofu kooperace dívá techno-pozitivní optikou, kdy jde hlavně o technický problém. Řešením je pro něj zázrak, kdy se osvícení kapitalisté uvolí, dobrovolně omezí vlastní ziskovost a nabídnou blaho svým uživatelům. Kapitalismus má jediné pravidlo: Udělá všechno, co mu projde.

Otázce monopolu věnuje všeho všudy jeden odstavec a zcela zásadnímu konfliktu mezi svobodným a uzavřeným softwarem ještě méně. Přitom to je stěžejní detail – free software můžeme změnit tak, aby pracoval pro své uživatele. Pokud nedokáže kooperovat s „ekosystémem“, můžeme ho to naučit. Uzavřený SW pochoduje jen podle rytmu VC a akcionářů firmy, která ho vyvíjí.

However, there are caveats: e.g. on Android, app data is in /data/data/ directory, which by default isn't accessible unless you rooted the phone.

Málem bych zapomněl. Na normálním telefonu nemáte roota, nejste jeho svrchovaní vládci, nejde o zařízení, které pracuje pro vás.

Více svobodného software a méně platforem.


+1: The Original Sin of Free Software

píše k47, ascii@k47.cz