k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB


««« »»»

Ponožky pro cyklisty

29. 1. 2019 — k47

Ponožky jsou ideální dárek pro každou příležitost. Všichni máme nohy a cítíme potřebu je většinu času obalovat tkaninou a skrývat před světem. Každý z nás je potřebuje a proto představují ideální dar. Není nijak odvážný nebo vynalézavý, jde o obdobu kytice zakoupené na poslední chvíli na benzínce, ale nikdo nemůže tvrdit, že je úplně k ničemu. Nohy a ponožky tvoří nejmenšího společného jmenovatele pro homo sapiens.

(Pravda, mluvit o darech a darování je trochu vydatné ode mě, když se svátkům a procesu výměny hmotných statků z principu vyhýbám.)

V tomto kontextu jsem přemýšlel, jaká je obdoba ponožek pro cyklisty. Představte si někoho, kdo rád & hodně jezdí na kole, a teď si představte, že mu chcete něco koupit, něco na stejné úrovni jako ponožky, něco s čím nemůžete šlápnout vedle, něco malého a co je vždy potřeba. Co by to bylo?

#artefakty

Předně, když má někdo kolo z uhlíkových vláken za 120000 korun, rovnou mu naserte. Takový člověk jednak nic nepotřebuje & druhak nic neocení. Mám dokonce dojem, že lidé na takovýchto dopravních prostředcích nemají duši, ale nejsem to zatím schopný dokázat (smajlík).

Tak tedy co? Sada na lepení duší je klasika. Není nic horšího než píchnout daleko od hřejivých chapadel civilizace, když u sebe nemáte lepidlo a pár záplat (nebo náhradní duši). Jedna extra sada se nikdy neztratí, protože čím víc jich vlastníte, tím větší máte šanci, že se jedna z nich bude nacházet při vás.

Multi-tool je taky alternativa. Pár obyčejných a torx inbusů jezdec ocení, ale jen jednou, nejde o spotřební zboží. Navíc se dostáváme do problému. Tyto věci ocení jen člověk, který se sám stará o svůj dvoukolový dopravní prostředek. Ti, kteří všechno nechají na cyklo-servisu, nic nepotřebují a neocení šikovný nástroj (a také nejspíš nemají duši (smajlík)).

Co dalšího pro první skupinu?

Duši? Musíte vědět jakou? 26, 27.5, 29 nebo silniční? Pláště? Tady je problém ještě větší, protože k velikosti se přidává další proměnné jako šířka nebo určení do terénu/na silnici. Řetěz? Pro kolik rychlostí? 8, 9, 10, 11 nebo 12? Každý z nich je jiný. Ostatní možnosti se stávají dražšími a méně spotřebními, přestává jít o obdobu ponožek pro cyklisty.

Ale to neznamená, že své bimobilní přátele nemůžete ničím pravidelně obdarovávat. Jsou dvě alternativy, které nikdy nezklamou odmašťovačolej na řetěz. Když se člověk o svůj prostředek stará sám a ne jen tak, že omlátí bláto z rámu, tak tento druh spotřebního zboží se mu bude hodit vždy. A proto jde o skutečnou obdobu ponožek pro cyklisty.


Jinak aby bylo jasno: I když to tak nemusí vypadat, nesnažím se z nikoho vyloudit nic zadarmo. Jak jsem naznačil, nemám rád dostávání darů & kdo mi něco pošle, toho najdu a zlomím mu nohu (smajlík). Preferuji znovupoužití, když někdo řekne „Mám tu X, chceš to? Jinak to vyhodím.“ Recyklovat co už máme, ne kupovat další a další ponožky. Jako vážně: Kupuje je někdo jindy než na vánoce?


+1: A když někoho chcete naštvat, kupte mu elastický cyklistický dres, nejlépe o něco menší, aby do něj musel zhubnout.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz