k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

One Cut of the Dead

25. 11. 2019 — k47

K nejlepším filmům, které mi tento rok dopadly na sítnici, musím (po bok Videodrome & Shin Godzilla1 ) přidat japonský One Cut of the Dead. Ve své podstatě jde o zombie film ve filmu, který ale má v rukávu jedno velké překvapení. Nejde o prostý fakt, že byl natočen na jednu klapku. To je nezbytnost, zcela nutná k tomu, aby snímek dával smysl. Po první půlhodině totiž nabere nečekaný směr a ze zombie filmu se stane něco docela jiného. To je zároveň problém, protože nemůžu nic napsat a vysvětlit proč je to tak super, aniž bych nevyzradil klíčové detaily zvratu. Říct můžu jen to, že všechny zvláštní okamžiky v prvním aktu mají své opodstatnění. Vždy, když si říkáte, proč tenhle dělá tohle nebo proč se stalo právě onohle, má to svůj důvod a ten je perfektní. Na to se musíte podívat, to musíte zažít z první ruky a z první linie.

Obvykle nejsem proti spoilerům, protože když je film vystavěn kolem inteligentního zvratu a znám každý detail, můžu si naplno vychutnat interní strukturu, která ke zvratu staví. One Cut je docela jiný případ. I když do něj jdete naslepo, dostanete dost příležitostí ocenit smysl každého detailu. V tom možná spočívá kouzlo celého snímku. Ale víc o tom už neřeknu ani slovo. Podívejte se na to, jestli nechcete, spoilery jistě najdete jinde na internetu. Dodám už jen, že se filmu podařilo vydělat přes tisícinásobek toho, kolik stál — náklady 25k$, tržby 25M$ v Japonsku a 30M$ ve světě. Takže asi moje nadšení bude sdílet víc než jeden člověk.


Pokud chcete klíčový spoiler označte následující text: Není to film o filmu, ale film o filmu o filmu.


  1. Žádný z těchto filmů nebyl vydán letos, ale tady nehrajeme podle kalendáře. Můžeme si vybírat to nejlepší z posledních sto+ let kinematografie, tak proč se omezovat na poslední rok?
píše k47, ascii@k47.cz