k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Hromadný telefonát Zuckovi

— k47

Máte pocit, že vás facebook odposlouchává? Pravděpodobně nic takového neprovádí (i když si nemůžete být jisti), ale to co skutečně dělá, je mnohem horší a vlezlejší než zvuková štěnice.

Tedy aspoň to tvrdí článek The perennial debate about whether your phone is secretly listening to you, explained. Jiné aplikace poslouchají, ne nutně našim konverzacím, možná jen neslyšným signálům vloženým do televizních reklam nebo vysílaných v obchodech, ale velká-modrá FB nic takového nedělá.

Jeden z insiderů facebooku v článku podává vysvětlení:

Antonio García Martínez, the same engineer who spoke about the Facebook Pixel on Reply All, wrote an article last year for Wired that made the technical argument as to why Facebook would not be listening to us through our phones.

Essentially, collecting and storing that data would be too huge a task: “Constant audio surveillance would produce about 33 times more data daily than Facebook currently consumes,” he wrote. And “such snooping would be eminently detectable, ringing up noticeable amounts of data on your smartphone as Facebook maintained your always-on call to Zuckerberg.”

Argumentace tohoto druhu neposkytuje příliš nadějí. V podstatě říká, že FB nedělá něco morálně odporného, protože to je technicky komplikované. Ale to co není možné právě teď, může být možné zítra. Obrana nemáme dost velký počítač se rozpadá tempem Moorova zákona. Co pak? AGM nepodává žádné záruky. Netvrdí, že primární soc-net korporace má nějaká morální zásady nebo jen rudimentární formu společenské zodpovědnosti, jen že se právě teď nedopouští nemorálního jednání, protože je to právě teď příliš komplikované a příliš snadno identifikovatelné.

Pokud můžeme extrapolovat z historie, velká-modrá nemá žádné zábrany a vezme si všechno, co může. Jaký pak bude jejich postoj proti odposlechu, když technické překážky zmizí? Nejsem příliš optimistický. Dá se předpokládat, že maximalizace využití dostupných signálů se bude plíživě stávat normou – za aplikaci platíte osobními daty pro stále se rozšiřující definici termínu „osobní data“.

Kdyby uživatelé, stovky milionů najednou, přenášeli zvukový proud do facebooku – tedy neustále telefonovali Zuckovi – datové přenosy by, pravda, bylo možné snadno rozpoznat. Ale AI může poskytnout řešení tohoto problému, který nikoho netrápí. Průměrný člověk za den pronese 16000 slov (aspoň podle této studie). Když na ně použijeme speech-to-text program, v textové formě budou zabírat jen minimum místa i když přihodíme kontextové meta-informace (identifikace řečníků, údaje o okolním zvuku). Možná pár megabajtů za den – obnos, který se snadno ztratí v šumu jiné komunikace. Do telefonů se průběžně dostávají specializované AI čipy, které tuto funkcionalitu (převod mluveného slova na text) dokáží značně zefektivnit.

Argument „ani FB to neunese“ je velice křehký, neříká nic zásadách velké-modré, ale jen se vymlouvá na současné technické limitace a ty mají stejnou hodnotu jako slova samotného Zucka – minimální.


Jak z toho ven? Nebuďte na facebooku a nepoužívejte ho, může někdo namítnout. To také není absolutní řešení a FB vás bude za pomoci mnoha kolaborujících aplikací sledovat. Používejte adblocker. Ten z prohlížených webů odstraní trackovací skripty a komentářové sekce FB. Nestačí se vyhnout jen webu fabebooku, ale všem entitám do kterých prorostly chapadla velké-modré.

Ale i to může být málo, protože jedno se neví: Prochází FB volný web a netvoří z něj stínové profily, popřípadě připojuje, to co našel k existujícím účtům. Technicky v tom nic nebrání. I váš anonymní blog může být propojen s účtem na FB přes identifikaci přístroje, který pořídil dvě různé fotky – jednu na FB, druhou na blogu. Dostatečně pokročilá forma sledování je neodlišitelná od magie.

Jedno z částečných řešení je radikální – používat jen software, který respektuje své uživatele a jejich svobodu V podstatě můžeme předpokládat, že každý program, který není z repozitáře Debianu nebo jiné distribuce, se nás nějakým způsobem snaží podrazit a podvést. Je to skoro, jako kdyby Richard Stallman měl pravdu od úplného začátku.


+1: Aral Balkan: Excuse Me, Your Unicorn Keeps Shitting In My Back Yard, Can He Please Not?

píše k47, ascii@k47.cz