k47.cz    — každý den dokud se vám to nezačne líbit
foto Praha výběr povídky kultura | twitter FB

««« »»»

Špatná strana nuly

6. 1. 2019 — k47

Digitální čísla s pohyblivou řádovou částkou mají podle standardu IEEE 754 dvě nuly—pozitivní a negativní. Stejně tak má dvě nuly i Celsiova stupnice. Za té pozitivní všechno pomalu taje a za té negativní je země stále pokryta ledem.

Když jsem dneska vyrazil na kole, velice rychle se ukázalo, že teploměr lhal a venku stále panovala ta druhá nula, ta se kterou jsem nepočítal.

Ale už jsem vyjel a nechtěl jsem se otáčet a s potupou se vrátit do ticha Cely. Potřeboval jsem protáhnout nohy a zvrátit trend katatonických týdnů, kdy jsem bez pohybu ležel v jedné pozici a vážně přemýšlel, jak velké společenské faux pas by bylo kálet do kouta. Neaktivita začala představovat problém a na kole jsem se o tom přesvědčil ještě jednou, když mi při šlapání stehna narážela do pupku. To a nulová fyzička.

Jinak to byla zábava zas na dvou kolech. Cesty, zcela pokryté ledem, nebezpečně kouzaly. V jeden okamžik jsem se musel zastavit a upustit duše, aby získaly aspoň nějaký grip. Ani potom to ale nebylo zas tak slavné. Každá zatáčka představovala fyzikální rébus tření a setravačných sil. Nesletěl jsem, ale nechci předstírat, že jsem se byť jen na chvíli cítil stabilně. Přišlo mi, jako kdybych jezdil cizí planetě—fyzikální zákony více méně fungovaly, ale nějak divně, jako kdyby byla gravitace mírně rozhozená.

Než jsem se vypletl z neudržovaných cest v okolí Cely na hladký asfalt, kde to bylo možné pořádně rozjet bez rizika krve na ledu, začaly se ozývat omrzlé prsty na nohou, slunce se klátilo na šedými mraky a cestu bylo nutné utnout. Po ledu se jezdilo hrozně, nestabilně a namáhavě, ale přesto dobrý, dávám hodnocení 8/10, doporučuji, zkuste taky, je to zábava a lidi se na váš dívají jako na exota.


Protip nakonec: Když jezdíte v zimě, utěsněte si bundu kolem krku. Jinak nabírá vzduch a ten vás bude studit v demilizarizované zóně, kde končí záda a začíná zadek.

píše k47 & hosté, ascii@k47.cz