k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Náhodná fotka #11 (SD karta)

30. 3. 2019 — k47

Jak vypadá vnitřek SD karty? Nijak zvlášť zajímavě. Měl jsem jich tu pár rozbitých & tak jsem se musel podívat. Na nalevo je stará a disponuje kapacitou 16GB. Ta napravo, která umřela nedávno, pobere 32GB dat na ploše pouhých 15x10mm s tloušťkou menší než jeden milimetr a stojí jen pár šupů.

Je fascinující jak je všechno neuvěřitelně levné, když nemáte v hledáčku top end, za který se platí prémium. (Nemluvil tu někdo o 1TB mikroSD kartě? I tu si můžete koupit.) V tomto světle je komické, když se různé varianty jednoho telefonu liší jen kapacitou paměti a příplatek za extra flash – tedy nejspíš nejlevnější část přístroje – je neúměrně vysoký.

Jinak pokud byste z nějakých důvodů potřebovali přesunou vpravdě gigantické množství dat, kombinace kontejner+nákladní loď je stále nepřekonatelná. Do kontejneru o délce 40 stop se vejde 450 milionů vnitřků SD karet o celkové kapacitě 14400 petabajtů a pokud loď pluje deset dnů, pak to odpovídá rychlosti 16TB/s, tedy asi tolik co nejrychlejší transatlantický optický kabel MAREA. Pokud vám to připadá málo, na největší dopravní loď se vejde 10700 takových kontejnerů a to datovou rychlost značně navýší.


+1: Kabel MAREA patří z poloviny microsoftu a facebooku. To je další příklad toho, jak si technologičtí giganti staví vlastní síť a infrastrutkuru zcela oddělenou od otevřeného internetu, jehož význam klesá.

píše k47, ascii@k47.cz