k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Méně metrik pro klidnější život

— k47

Uvědomil jsem si jednu věc: Po posledním redesignu twitteru ze stránky s timeline zmizel počet followerů. Bývalo to tak, že nalevo trůnilo vaše jméno a pod ním tři čísla, kolik lidí sledujete, kolik sleduje vás a ještě jedno, na které si už nevzpomínám, ty teď zmizely.

Všiml jsem si toho poté, co jsem (jako obvykle) poslal nějaký stupidní tweet a začal přemýšlet, kolik lidí mě asi přestane sledovat. Chtěl jsem se podívat na počet followerů a v tom mě to trklo: Číslo už několik měsíců není vidět na hlavní stránce a během té doby mi ani jednou nechybělo.

Když jsem měl číslo neustále na očích, stalo se hlavní metrikou a nutilo mě neustále pochybovat o tom, co na soc-netu dělám. Vždy, když počet sledujících klesl o jednoho nebo o dva, jsem to hned viděl, okamžitě mi bylo připomenuto, že podle téhle nahodilé metriky jsem klesl. Racionálně jsem věděl, že je to nesmysl, že jde o kontraproduktivní myšlenky, ale podvědomě mě to stále hlodalo, cítil jsem povinnost padnout do noty několika stovkám nahodilých lidí, kteří se sami vybrali za publikum. Je to jako ten obrázek kuřete s nápisem „nedívejte se na tohle kuře.“ Je velice těžké nevěnovat pozornost něčemu, co máme pořád na očích. Ale jakmile Číslo zmizelo, zmizelo i nutkání se Číslu přizpůsobit.

Jde o drobnost, ale efekt je nepopiratelný, sociální síť se tak stala o maličko lepším nástrojem pro komunikaci a sociální interakce.

Maličko lepší, ale změna nezachází dost daleko. Čísla a metriky se stále hrdě ukazují pod každým tweetem a slouží jako proxy pro hodnotu sdělení, jako mustr podle kterého okamžitě a nevědomky měříme kvalitu. V New Yorkeru jsem loni četl článek o tom, jak se novinář rozhodl skoncovat se všemi čísly. Do prohlížeče nainstaloval rozšíření, které je jako lusknutím prstu vymazalo a výsledkem byl docela jiný twitter – osobní prostor, který není s velkou píli navržen tak, aby uživatele přeměnil na neurotickou myš, která se žene za co největšími čísly, ale komunikuje, interaguje a žije v digitálním prostředí. Je to web, který připomíná méně továrnu a více kolonádu.


+1: K současnému hnutí/výstřelku quantified self by měl vzniknout protiproud un-quantified self.

+2: K tématu

píše k47, ascii@k47.cz