k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Medium

— k47

Medium je jeden z té zvláštní kategorie webů, které fungují lépe s vypnutým javascriptem než se zapnutým. Bez něj zmizí otravné prvky, které se vás snaží udržet na platformě, popostrkují vás, abyste se registrovali, nainstalovali mobilní aplikaci (proč je tohle potřeba pro starý dobrý blog?), zapnuli notifikace, přihlásili se k newsletteru, odsouhlasili, že si s každou informací o vás můžou vytřít pozadí. Všechno tohle se bez javascriptu vypaří a vám zůstane jen text na obrazovce, přesně to, co chcete od samého začátku, jen příležitost si přečíst ten zatracený článek bez vyrušování a snahy maximalizovat engejdžment. Dost možná, že medium některé z vyjmenovaných otravností nedělá, nevím, mám tam vypnutý javascript & tak jdou mimo mě.

Většinou.

Jedninou výjimku představují vývojářské blogy, kterým medium poskytlo útočiště a hi-tech smetánka to z nějakého důvodu přijala bez remcání. U nich narážím na zásadní bizarnost: Medium neumí samo zvýraznit syntaxi ukázek zdrojáků a proto jsou všechny javascriptem vloženy z githubu. Rozumně zvýrazňovat syntaxi bez JS není zas tak velký problém a proto mě zaráží, že jediná sorta lidí, kteřá by se mohla zajímat o svět bez JS & zároveň prahnout po jednoduchosti a eleganci, se uchyluje k takovému bazmeku, kdy slepí mnoho různých částí, které by neměly být třeba pro získání triviální funkcionality.


+1: Mimochodem, polovina symptomů moderního webu z tohohle článku zmizí, když zapnete adblocker a vypnete javascript. Padesát procent internetu se stane nepoužitelným, to je pravda, ale ta polovina, která přežije, se dá aspoň nějak používat.

píše k47, ascii@k47.cz