k47.cz
mastodon twitter RSS
bandcamp explorer
««« »»»

Mediální masakr

— k47

Okamžik, ve kterém se právě nacházíme, je fascinující. Masakr Babiše jede v plném proudu, mediální baráž vytrvale pokračuje a v novinách je o něm a/nebo o demonstracích proti němu každý druhý článek. Hlavoun komunistické strany si musel vymyslet absurdní a idiotickou fabrikaci o návrhu zákona o volbě novinářů, aby se bokem dostal do titulků. Nebo jde o manévr ve snaze odvést pozornost od mediální kanonády? (Kontextová vodítka jako načasování jsou stejně důležitá jako obsah sdělení.) Jsou to paranoidní časy, pro některé z nás víc než pro jiné.

Na již páté demonstraci se sešlo 120000 lidí

Zajímavé jsou babiho výroky – audit byl nejdříve útokem na Česko, pak byli auditoři najednou nekompetentní. Že by nepřítel by silnějším a slabším zároveň?. Nově přidal prohlášení, že v minulých letech a s jinou politickou garniturou u kormidla Republika přišla o 35 giga, jako kdyby to mělo nějakou váhu pro jeho případ. Nejde víc než o klasický whataboutismus – jiní udělali něco horšího & proto jsou moje hříchy v naprostém pořádku – dovedený k dokonalosti propagandou Sovětského svazu, kde místo toho, aby přiznali vlastní problémy nebo prohřešky, upozorňovali na všechno špatné na Západ od železné opony. Takhle třeba postupovali při oznámení černobylské havárie – první hlášení opožděné o dva dny trvalo dvacet vteřin a tisková agentura pak začala rozpitvávat Three Mile Island.

Z babiho whataboutismu je cítit drobná, ale zásadní změna rétoriky – vina už není nemyslitelná, strategie nic jsem neudělal nevydrží, začíná se připravovat se na pád.

Moje interpretace faktů může mít nějaké trhliny. Neposlouchám žádné projevy nebo debaty přímo, stejně jako žádné české pořady, to by mě zabilo, všechno mám z reportů o nich.

Kolem všeho se začínají točit hoaxy a proto-konspirace. Jedním z nich je, že demonstranti jsou zaplacení a dostali zpáteční lístek, oběd zdarma a tisícovku navrch. To je nesmysl, a kdyby nebyl tak kde je ta moje svíčková a litr na ruku? Navíc na transparentním účtu milionu jsou vidět výdaje něco přes mega, za které by si koupili jen pár stovek figurantů. Konspirátor na to nekoherentně odpověděl, že to může z nějakého důvodu platit Člověk v tísni.

Krásné v tomto kontextu je, že přesně tohle dělala SPD – strana, která v hoaxech, fake news, konspiracích a všeobecném šílenství jede ve velkém a jejíž různí členové se ohánějí Sorošem a dalšími stínovými figurami, které všechno organizují – svážela lidi zdarma z celé republiky na svůj happening a dokonce je vybavila vlajkami. Ta ironie je delikátní.

Jak padlo na začátku – fascinující okamžik, i když ne nutně v dobrém.

píše k47, ascii@k47.cz